Ursus ELVI - polski samochód na prąd

W 2018 roku ruszyć ma seryjna produkcja polskiego elektrycznego samochodu dostawczego Ursus ELVI.

Ursus ELVI
Ursus ELVI

Tesla zaprezentowała parę dni temu swój pierwszy samochód ciężarowy Tesla Semi, który na rynku pojawi się nie wcześniej niż w 2019 roku. Tymczasem my jesteśmy szybsi, bo już w połowie przyszłego roku zaczniemy produkować elektryczny samochód dostawczy o nazwie Ursus ELVI. Może nie tak piękny, jak Tesla Semi, ale nie to się liczy.

REKLAMA

Pierwszy prototyp Ursusa ELVI (zdjęcie poniżej) zobaczyliśmy podczas kwietniowych targów przemysłowych w Hanowerze. Prezentowany wówczas pojazd miał całkiem inny, bardziej nowoczesny wygląd. Wersja będąca bliżej produkcji seryjnej przypomina z kolei starego dobrego Lublina, z dodatkiem kilku stylistycznych akcentów.

Ursus ELVI
Ursus ELVI - pierwszy prototyp

Zostawmy jednak wygląd na boku, bo przecież nie to jest najważniejsze, zwłaszcza jeśli chodzi o samochód przeznaczony do pracy, będący pojazdem użytkowym.

Zastanawialiście się może, skąd nazwa "ELVI" i co ona oznacza? Otóż odpowiedź jest prosta. To skrót, wykorzystujący pierwsze litery słów Electric Vehicle. Producentem jest Ursus, który współpracować będzie z firmą H.Cegielski-Poznań SA. 

Druga z firm opracuje silnik do samochodu, a Ursus odpowiada za projekt i produkcję pojazdu. Na podstawie tego porozumienia poznański zakład wdroży swój innowacyjny napęd elektryczny do pojazdu wyprodukowanego przez Ursusa.

REKLAMA

REKLAMA

Ursus ELVI
Ursus ELVI

Ursus ELVI ma być samochodem dostawczym, zapewniającym niskie koszty użytkowania, dzięki napędowi elektrycznemu. Ma być wykorzystywany w mieście - przez firmy kurierskie czy zaopatrzenie sklepów i punktów usługowych. Jego zaletą ma być ładowność sięgająca 1,1 tony oraz uniwersalna konstrukcja i możliwość użycia go jako chłodnia, wywrotka, platforma czy pojazd z otwartą skrzynią ładunkową.

Przydatność na co dzień zagwarantować ma szybkie ładowanie baterii trakcyjnych. Według zapewnień producenta, 15 minut wystarczy do napełnienia akumulatorów w 90 proc. Z kolei pełne naładowanie wystarczyć ma na pokonanie 150 kilometrów. Maksymalna prędkość to przyzwoite i wystarczające 100 km/h.

Ursus ELVI będzie dostępny w dwóch wariantach, z czego pierwszy ma być napędzany jednym silnikiem o mocy do 70 kW, a drugi dwiema jednostkami o mocy 35 kW każda.

Jak wspomnieliśmy wyżej, Ursus planuje ruszyć z masową produkcją bliżej połowy 2018 roku. Ceny nie są jeszcze znane.

REKLAMA