Używane: Ford Focus czy Honda Civic

Szukając kilkuletniego auta kompaktowego do 40 tys. zł, niemal na pewno będziesz rozważać zakup Forda Focusa nr 2. Bardziej oryginalnym pomysłem jest Honda Civic – czy lepszym?

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 79 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

FORD FOCUS
SILNIK:1.6 TI-VCT (115 KM)
ROCZNIK: 2011
CENA: 30-35 TYS. ZŁ

Polecamy wersję
Ze 115-konnym silnikiem benzynowym 1.6 – nie jest mistrzem oszczędności, bo zużywa średnio 9 litrów na setkę, ale jest bezawaryjny. Jeśli szukasz diesla, wybierz 115-konnego 1.8 TDCi, a nie 1.6 TDCi (90 lub 109 KM).

Największa zaleta
Bezsprzecznie znakomite właściwości jezdne oraz precyzyjny układ kierowniczy, który łatwo wyczuć. Konkurenci próbowali gonić Forda w zakrętach, ale niewielu udało się do niego zbliżyć. Ford to prawdziwy mistrz wiraży.

Największa wada
Dość kiepski komfort jazdy przy niskiej prędkości na nierównych drogach oraz hałas toczenia opon i szumy powietrza w kabinie – niestety Focus nie należy do najcichszych pod tym względem.

Co sprawdzić kupując
Stan amortyzatorów (poddają się po ok. 130 tys. km) oraz tylnego zawieszenia (zużywa się po 200 tys. km). Warto też sprawdzić wycieraczki – jeśli pracują nierówno, ich mechanizm należy wyczyścić.

Koszty utrzymania
Koszt wymiany amortyzatorów to ok. 700 zł z robocizną, wymiana klocków i tarcz na jednej osi – maksymalnie 500 zł. Focus 1.6 może spalić minimalnie ok. 6,5 l/100 km, a maksymalnie nawet 11 litrów na setkę.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

HONDA CIVIC
SILNIK: 1.8 VTEC (140 KM)
ROCZNIK: 2011
CENA: 38-43 TYS. ZŁ

Polecamy wersję
Z mocną, 140-konną jednostką benzynową. Ma ona zmienne fazy rozrządu, które sprawiają, że jest dynamiczna (8,9 s do setki) i ekonomiczna (średnio ok. 8 l/100 km). Jedyny minus – „nie lubi się” z LPG.

Największa zaleta
Największy w klasie kompaktów bagażnik – o pojemności 485 l (!) – oraz wnętrze, w którym bez problemu mieszczą się cztery dorosłe osoby. To m.in. zasługa umieszczenia zbiornika paliwa pod przednim siedzeniem.

Co sprawdzić kupując
Czy bez problemu otwiera się wlew paliwa oraz to, czy przednie reflektory nie są zaparowane. Warto też zbadać emisję spalin (jeśli przekracza normy, uszkodzona jest sonda lambda) oraz czy silnik nie szarpie.

Koszty utrzymania
Komplet amortyzatorów jest droższy aż o 400 zł niż do Focusa. Wymiana hamulców na jednej osi (klocków i tarcz) kosztuje ok. 650 zł. Za to przejechanie Hondą 1000 km jest tańsze o ok. 50-70 zł.

REKLAMA

Werdykt
Honda ma dynamiczniejszy silnik, a jeździ tylko o włos gorzej od Forda. Stawiamy na oryginalność

Miejsce 1. - Honda Civic
plus silnik benzynowy o sportowym charakterze
plus wygodne wnętrze i fotele
minus 
niski komfort 

Miejsce 2. - Ford Focus
plus bezpieczne, dające dużo frajdy prowadzenie, 
plus dobra jakość wykonania
plus tanie części
minus słabe wyciszenie kabiny

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA