Używane auta tanieją, ale nie na długo

W sierpniu 2022 roku nieznacznie spadły ceny używanych samochodów, a ich mediana wyniosła 25 tys. złotych. Jesienią sytuacja się jednak zmieni – czytamy w najnowszym raporcie firmy AAA Auto.

Zakup samochodu używanego fot. Shutterstock
Zakup samochodu używanego

Według miesięcznego raportu firmy AAA Auto, który oparty jest na analizie danych dotyczących sprzedaży samochodów używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w sierpniu 2022 roku w Polsce oferowano blisko 209 tys. aut z drugiej ręki. Oznacza to spadek zaledwie kilkaset 600 pojazdów w stosunku do lipca br., w którym to z kolei miesiącu z rynku zniknęły aż 8 564 oferty aut używanych, porównując do czerwca 2022 roku.

W sierpniu spadła także mediana ceny samochodów używanych, która wyniosła dokładnie 25 000 złotych, a zatem była niższa o 900 złotych niż w lipcu 2022 roku. Co stoi za tym nieznacznym, ale jednak, spadkiem i czy ten trend ma szansę się utrzymać? Wątpliwości zdaje się rozwiewać ekspertka firmy AAA Auto.

– Nieznaczny spadek cen na rynku aut używanych w sierpniu oraz dużo mniejszy spadek liczby ofert niż w poprzednich miesiącach to przede wszystkim efekt wakacji, podczas których każdego roku maleje zainteresowanie zakupem aut na rynku wtórnym. Jesienią liczba ofert samochodów powinna wzrosnąć, zgodnie z cyklem życia rynku, a także powinna wzrosnąć sprzedaż, ponieważ część kupujących nie będzie chciała wstrzymywać decyzji zakupowych w obliczu wysokiej inflacji – powiedziała Karolina Topolova, dyrektor generalna i prezes zarządu operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA Auto.

Najpopularniejsze używane samochody w sierpniu 2022 r.

Nie mamy zatem złudzeń, że dobrze to już było, a najbliższe miesiące stać będą pod znakiem dalszej drożyzny. Zobaczmy jednak, które samochody cieszą się obecnie największy wzięciem na rynku aut używanych. Najpopularniejszym modelem oferowanym na sprzedaż w sierpniu 2022 roku był Opel Astra – 6 080 samochodów w ofertach, na drugim miejscu znalazło się Audi A4 – 4 938 samochodów, a na trzecim BMW Serii 3 – 4 838 samochodów. Największa liczba ofert dotyczyła samochodów z silnikami Diesla – 98 051 aut, a na drugim miejscu z silnikami benzynowymi – 92 430 aut.

W sierpniu mediana ceny samochodu używanego wyniosła 25 000 złotych, zaś mediana przebiegu wyniosła 185 000 km. Jeśli chodzi o najpopularniejsze roczniki, mediana wieku wyniosła 12,8 lat. Ciekawie wyglądają także dane dotyczące cen, w podziale na województwa. I tak, najwięcej ofert sprzedaży samochodów używanych w sierpniu 2022 roku pojawiło się w województwie mazowieckim – 38 864 ofert, a najmniej w województwie opolskim – zaledwie 3 658 ofert. Najdroższe samochody oferowano w województwie mazowieckim (mediana ceny to 32 900 zł), a najtańsze w województwie kujawsko-pomorskim (19 900 zł).

Na koniec prezentujemy, za danymi AAA Auto, 10 modeli aut używanych najczęściej ogłaszanych do sprzedaży w Polsce w sierpniu 2022 roku:

  1. Opel Astra
  2. Audi A4
  3. BMW Serii 3
  4. Volkswagen Golf
  5. Volkswagen Passat
  6. Ford Focus
  7. BMW Serii 5
  8. Skoda Octavia
  9. Opel Corsa
  10. Audi A6
REKLAMA