VW ID.3 będzie emitował specjalny dźwięk podczas jazdy

Zgodnie z przepisami, obowiązującymi od lipca 2019 r., wszystkie nowo homologowane auta elektryczne z powodów bezpieczeństwa muszą emitować sztuczny dźwięk, ponieważ napęd elektryczny sam w sobie nie wytwarza prawie żadnych odgłosów. Wiemy już, jaki dźwięk będzie można usłyszeć, kiedy nadjedzie elektryczny Volkswagen ID.3.

Volkswagen ID.3 materiały prasowe
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 139 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Samochodów elektrycznych, jeśli poruszają się z niewielką prędkością, prawie wcale nie słychać, co – zwłaszcza w mieście – powoduje zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. W modelach z rodziny ID. sztuczny dźwięk będzie emitowany przez system AVAS (Acoustic Vehicle Alerting Systems) – podczas ruszania z miejsca, jazdy z prędkością do 30 km/h oraz w czasie jazdy na biegu wstecznym. Dźwięk wytwarzany przez ten system w modelu ID.3 do prędkości 30 km/h jest słyszalny zarówno na zewnątrz auta, jak i w kabinie. We wnętrzu samochodu słychać go zawsze – natężenie dźwięku zależy od prędkości jazdy i pozycji pedału gazu. Powyżej 30 km/h szum toczących się opon i wiatru opływającego nadwozie są już na tyle wyraźne, że dostatecznie informują otoczenie o zbliżającym się pojeździe.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

 

Volkswagen ID.3materiały prasowe
Elektryczne Volkswageny będzie można rozpoznać po ich specyficznym brzmieniu

Ścieżka dźwiękowa epoki aut elektrycznych

Dźwięk wytwarzany przez modele elektryczne Volkswagena został opracowany we współpracy z kompozytorem i producentem muzycznym Lesliem Mandokim i będzie typowy dla marki. To sprawi, że elektryczne Volkswageny będzie można rozpoznać również dzięki ich specyficznemu brzmieniu. Wielowarstwowe brzmienie odzwierciedla prędkość i dynamikę, z jaką porusza się taki samochód. „Odgłos wydawany przez auto elektryczne określa jego tożsamość. Dźwięk powinien być niepowtarzalny i miły dla ucha. Oczywiście może być futurystyczny, ale przede wszystkim musi być oryginalny" – wyjaśnia dr Frank Welsch, Członek Zarządu Marki Volkswagen ds. Rozwoju.

 

REKLAMA

Poniżej można odsłuchać dźwięk, jaki będzie wydawał Volkswagen ID.3

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA