VW i Northvolt zbudują fabrykę akumulatorów

Fabryka ma powstać w Niemczech, w miejscowości Salzgitter w Dolnej Saksonii. Jej budowa rozpocznie się w przyszłym roku, a pierwsze akumulatory do samochodów elektrycznych zaczną być produkowane na przełomie 2023/2024 r. Na początku roczna wydajność zakładów wyniesie 16 gigawatogodzin.

materiały prasowe
Fabryka, która powstanie w Niemczech, będzie produkowała akumulatory do samochodów elektrycznych VW, m.in. modelu ID.3, który właśnie został zaprezentowany na salonie samochodowym we Frankfurcie
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 56 690 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Więcej modeli elektrycznych

Volkswagen dużo inwestuje w elektryfikację swoich modeli - do 2023 roku przeznaczy na ten cel ponad 30 miliardów euro. W ciągu najbliższych dziesięciu lat zamierza wprowadzić na rynek około 70 nowych modeli z napędem elektrycznym. Oznacza to, że liczba takich aut budowanych na platformie MEB opracowanej przez koncern w kolejnej dekadzie wzrośnie do 22 milionów egzemplarzy. Zwiększenie liczby samochodów elektrycznych jest ważnym elementem na drodze ku osiągnięciu przez koncern neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Volkswagen chciałby osiągnąć ten cel do 2050 roku, co potwierdza jego pełne zaangażowanie w dotrzymanie postanowień porozumienia klimatycznego w Paryżu.

REKLAMA

Do realizacji swojej strategii w zakresie rozwoju samochodów elektrycznych, w samej Europie, koncern VW od 2025 roku będzie potrzebował rocznie akumulatorów o łącznej pojemności 150 gigawatogodzin – i podobnej wielkości w Azji.

Współpraca Volkswagena i szwedzkiej firmy Northvolt w zakresie produkcji akumulatorów do aut elektrycznych jest wynikiem zawartego w czerwcu porozumienia. Część z zainwestowanych przez koncern VW 900 milionów euro zostanie przeznaczona na działalność spółki, drugą część zainwestowano w firmę Northvolt AB produkującą akumulatory. W zamian Volkswagen objął 20 procent udziałów w Northvolt AB oraz stanowisko w jej Radzie Nadzorczej.


Owocna współpraca

Dr Stefan Sommer, Członek Zarządu Volkswagena ds. Zaopatrzenia i Członek Rady Nadzorczej Northvolt, powiedział: „Akumulator jest najważniejszym komponentem samochodu elektrycznego. Dlatego Volkswagen i Northvolt podjęły decyzję o budowie fabryki o dużych zdolnościach produkcyjnych w Europie, wzmacniając w ten sposób współpracę w zakresie produkcji akumulatorów. Założenie spółki i planowana budowa fabryki w Salzgitter przyczynią się do tego, że kluczowa technologia produkcji akumulatorów trafi na stałe także do Niemiec”.

Fredrik Hedlund, Prezes Zarządu nowej spółki i były Chief Strategy Officer w Northvolt AB, stwierdził: „Planowana wspólnie z Volkswagenem budowa ogromnej fabryki w Niemczech pozwoli firmie Northvolt zwiększyć wydajność w zakresie produkcji akumulatorów zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju. Będzie to miało duży wpływ na zwiększenie liczby aut elektrycznych w Europie”.

REKLAMA