VW - największy koncern świata

Logo VW
Logo VW
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 58 290 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Od stycznia do marca koncern Volkswagena (największy producent samochodów w Europie) sprzedał 2,16 miliona samochodów, czyli o 9,6% więcej niż rok wcześniej. Największy wkład w ten imponujący wynik miała główna marka koncernu, czyli Volkswagen - w pierwszym kwartale sprzedano 1,36 miliona aut tej marki (wzrost o 10,5%). Audi też miało się czym popisać - 360 000 sprzedanych samochodów, czyli wzrost o 10,8%. Skoda sprzedała o 11,8% samochodów więcej. Z pozytywnego trendu wyłamała się hiszpańska marka koncernu VW - sprzedaż modeli Seata spadła o 11,6%, powodem jest utrzymujący się kryzys w Europie Zachodniej.

Największy wzrost sprzedaży Volkswagen odnotował w Europie środkowej i wschodniej - o 35,1%, w USA - o 34% oraz na największym pojedynczym rynku zbytu, czyli w Chinach (15,6%).

Ale to nie liczba sprzedanych samochodów liczy się najbardziej, lecz to ile udało się na nich zarobić. Pod względem dochodów Volkswagen również zajmuje pierwsze miejsce na świecie - tak wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę Ernst&Young, której wyniki właśnie zaprezentowano. Dane dotyczą całego roku 2011 i wynika z nich, że pod względem dochodów koncern VW po raz pierwszy wyprzedził Toyotę - VW osiągnął dochód o wartości 159,3 mld euro, Toyota zaś - 158,9 mld euro. VW wyprzedził też pod tym względem amerykańskiego giganta General Motors, który w 2011 r. wyprodukował wprawdzie więcej samochodów niż Volkswagen, za to dochód miał niższy - 108 mld euro. Pod względem liczby samochodów, które wyjechały z fabryk w 2011 r. medalowe miejsca wyglądają następująco: General Motors - 9 mln, VW - 8,3 mln, Toyota - 8 mln.

W Polsce koncern VW też ma się całkiem dobrze. Skoda to od lat najpopularniejsza u nas marka, w zeszłym roku sprzedała w Polsce 32,4 tys. samochodów, Octavia okazała się najpopularniejszym samochodem w ogóle, Fabia w tym zestawieniu zajęła trzecie miejsce. Modeli z logo VW na masce Polacy kupili w zeszłym roku 19,4 tys., co uplasowało tę markę na 4. miejscu pod względem sprzedaży (VW Golf to 9. model pod względem popularności w Polsce). Audi i Seat zajmują miejsca poza pierwszą dwudziestką marek o największej sprzedaży w naszym kraju (wg Samar).

REKLAMA
REKLAMA