Vany mogą więcej

Podobno brakuje im wdzięku. Może. Za to są coraz bardziej praktyczne. Oto nowe vany na ten i przyszły rok.  

Nowości vany
VW Golf Sportsvan
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 113 700 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-2, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

VW Golf Sportsvan
Golf Plus rozpłynął się w mrokach dziejów, więc jesienią 2013 r. pokazano Sportsvana, który w sprzedaży pojawi się w maju br. Może być alternatywą dla kombi, które jest wprawdzie o 22 cm dłuższe niż Sportsvan (ten drugi ma 4,34 m), ale siedzi się w nim nisko. Jeśli ktoś lubi oglądać świat z wysoka, powinien wybrać nowego vana, w którym fotele są umieszczone o około 8 cm wyżej. Auto będzie wyposażone w przesuwaną tylną kanapę, która dosunięta do oparć przednich foteli pozwoli powiększyć bagażnik (500/1520 l).

W Sportsvanie VW zastosuje po raz pierwszy czujnik blind-spot – podczas wyjeżdżania autem z miejsca parkingowego ostrzega on przed pojazdami zbliżającymi się z boku i w razie potrzeby powoduje automatyczne zatrzymanie samochodu. Golf Sportsvan będzie też miał m.in. system monitorujący martwe pole lusterek zewnętrznych, a w wersji Highline seryjne automatyczną klimatyzację i ksenonowe reflektory.

VW Touran
Nadal będzie miał pudełkowate nadwozie, ale teraz przyprawione z większym smakiem. Wcięcie z boku karoserii jest ostrzejsze i przebiega na wysokości klamek aż do tylnych lamp – identycznie, jak w Golfie Sportsvanie. Nowy Touran ma być lżejszy o 80 kg, jego silniki znajdą się bliżej przedniej osi, przedni zwis nadwozia będzie krótszy, a rozstaw osi większy, czyli w środku (zwłaszcza z tyłu) powinno być więcej miejsca. Składać na równi z podłogą będzie można nie tylko fotele z trzeciego rzędu, ale i te z drugiego. Premiera w 2015 roku.

BMW 2 Active Tourer
Taki trochę inny van, bo zamiast epatować atrakcjami dla mamy, taty i piątki dzieci, kusi młodych kochających aktywny wypoczynek. Z bagażnika Active Tourera wysuwają się dwie szyny służące do zamocowania i transportu dwóch rowerów. Na pokładzie jest też specjalny schowek na kaski. „Dwójka” Tourer nie jest duża (4,35 m długości), ale bagażnik ma pokaźny – 495 l. Ma też przedni napęd i nowy trzycylindrowy silnik turbo o mocy 136 KM. Debiut przewidziano na jesień tego roku.

Ford S-Max
Zawsze był dość zgrabny – nowy S-Max wygląda jeszcze dynamiczniej niż poprzednik, ma m.in. wyżej osadzoną, obramowaną chromem osłonę chłodnicy. W wyposażeniu pozostanie siedem foteli, dwa ostatnie składane na równo z podłogą. Premiera – jesienią tego roku.

Peugeot 5008
Właśnie przechodzi face lifting. Zapewnia miejsca siedmiu pasażerom i ma potężny bagażnik – 679/1754 l. W salonach sprzedaży zmierzy się z nowym Peugeotem 308 SW, który pojawi się tej wiosny z bagażnikiem o 69 litrów mniejszym niż ma 5008.

Mercedes B
Jesienią przejdzie face lifting, ale bez 100 tys. zł po kompaktowego (4,36 m) vana nie ma się co wybierać. Klasa B będzie miała więcej systemów bezpieczeństwa, pojawi się też odmiana z napędem elektrycznym (zasięg 200 km). Auto ma 488-litrowy bagażnik, a jeśli się kupi system Easy-Vario-Plus (2773 zł), można zmieniać wysokość podłogi, przesuwać kanapę i regulować kąt jej oparcia oraz składać oparcie fotela pasażera z przodu.

Zobacz także:
REKLAMA