VinFast Lux SA2.0 – Paris Motor Show 2018

Na salonie samochodowym w Paryżu swoją premierę miała marka VinFast i jej dwa modele – sedan Lux A2.0 i SUV Lux SA2.0.

VinFast Lux SA2.0 - Paryż 2018 Auto Motor i Sport
VinFast Lux SA2.0 - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Marka VinFast narodziła się w Wietnamie. Ma ambicje do podbicia europejskiego rynku, chcąc odebrać klientom markom z segmentu premium. Wietnamczycy inwestują przeszło trzy miliardy dolarów, by już w przyszłym roku wypuścić do sprzedaży sedana i SUV-a. Na razie auta można obejrzeć na salonie w Paryżu.

Czy słyszeliście kiedykolwiek o marce VinFast z Wietnamu? Z pewnością nie. A czy słyszeliście w ogóle o wietnamskich samochodach? No właśnie. Ale teraz już oba te pytania mają nową odpowiedź, bo oto VinFast zamierza podbić Europę.

REKLAMA

VinFast Lux SA2.0 - Paryż 2018 Auto Motor i Sport
VinFast Lux SA2.0 - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Na początek przygotowane zostały dwa modele, przy opracowaniu których zaangażowane było legendarne włoskie studio Pininfarina. Projekt został wyłoniony w ramach narodowego plebiscytu, w którym 62 tys. Wietnamczyków głosowało pomiędzy 20 propozycjami od wielu znanych firm projektowych, w tym choćby ItalDesign.

Auta do niedawna nie miały jeszcze nawet swoich oficjalnych nazw. Teraz wiemy już, że sedan to Lux A2.0, a SUV nazywa się Lux SA2.0. Bardzo wdzięczne nazwy, prawda? Auta mają być swego rodzaju królikami doświadczalnymi, które na salonie samochodowym w Paryżu mają sprawdzić, czy jest cień szansy na dobre wyniki sprzedaży w Europie, czy też Stary Kontynent nie jest gotowy na konkurencję w postaci wietnamskiej klasy premium.

REKLAMA

VinFast Lux SA2.0 - Paryż 2018 Auto Motor i Sport
VinFast Lux SA2.0 - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Kiedy zajrzałem w Paryżu na stoisko VinFast i wsiadłem do jednego z aut, przyznam że nie czułem się jak w samochodzie premium. Jakość materiałów i wykończenie wnętrza to raczej poziom aut klasy średniej. Nie śmierdzi jak w typowo chińskich autach, ale też nie ma czegoś, co by pozytywnie zaskoczyło. Jest dobrze, ale do premium daleko.

Design z kolei stanowi mieszankę tego, co znamy z wielu innych modeli. Trochę Audi, czy Maserati, trochę Kii, trochę BMW, czy nawet Lincolna – jeśli chodzi o tył SUV-a. Skądinąd wiadomo, że lubimy to, co już gdzieś widzieliśmy – jak mawia klasyk. Auta na żywo robią jednak dobre wrażenie, jeśli chodzi o stylistykę i ewentualne upodobania europejskich klientów.

REKLAMA

VinFast Lux SA2.0 - Paryż 2018 Auto Motor i Sport
VinFast Lux SA2.0 - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Pod włoskim designem kryje się niemiecka technologia zapożyczona od BMW – chodzi o silniki z serii N20, choć nieco okrojone pod kątem rozwiązań, na które Niemcy nie dali licencji (np. system Valvetronic). Od BMW wzięto też płytę podłogową, co oznacza napęd na tył lub ewentualnie cztery koła.

Wietnamczycy wydają się dobrze wczuwać w europejskie gusty, bo oprócz technologii BMW i projektu Pininfariny wykorzystano wiedzę i doświadczenie wielu byłych inżynierów europejskich i amerykańskich producentów aut. Dyrektorem zarządzającym jest na przykład James de Luca, który pracował dla General Motors.

REKLAMA

VinFast Lux A2.0 - Paryż 2018 Auto Motor i Sport
VinFast Lux A2.0 - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Plany nowej marki są bardzo ambitne. Co więcej, wygląda na to, że finansowo VinFast jest dużym graczem, który swoje ambicje zamierza przekuć w sukces. Czy tak się stanie i czy Europa gotowa jest na ekspansję wietnamskich aut, okaże się w najbliższych latach.

Salon samochodowy w Paryżu trwa i jest do 14 października otwarty dla szerokiej publiczności. Mimo nieobecności wielu największych marek, paryskie moto show obfituje w ciekawe premiery. Dlatego też zapraszamy do śledzenia paryskich premier w serwisie specjalnym poświęconym Paris Motor Show 2018

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA