REKLAMA

VinFast – nowa marka premium z Wietnamu

Marka VinFast narodziła się w Wietnamie. Ma ambicje do podbicia europejskiego rynku, chcąc odebrać klientom markom z segmentu premium. Na razie auta zobaczymy na salonie w Paryżu.

VinFast - wietnamska klasa premium Materiały prasowe
VinFast - wietnamska klasa premium, fot. materiały prasowe

Czy słyszeliście kiedykolwiek o marce VinFast z Wietnamu? Z pewnością nie. A czy słyszeliście w ogóle o wietnamskich samochodach? No właśnie. Ale teraz już oba te pytania mają nową odpowiedź, bo oto VinFast zamierza podbić Europę.

Na początek przygotowane zostały dwa modele, przy opracowaniu których zaangażowane było legendarne włoskie studio Pininfarina. Projekt został wyłoniony w ramach narodowego plebiscytu, w którym 62 tys. Wietnamczyków głosowało pomiędzy 20 propozycjami od wielu znanych firm projektowych, w tym choćby ItalDesign.

Auta nie mają jeszcze swoich oficjalnych nazw. Mają być królikami doświadczalnymi, które na salonie samochodowym w Paryżu przekonają się, czy jest cień szansy na dobre wyniki sprzedaży w Europie, czy też Stary Kontynent nie jest gotowy na konkurencję w postaci wietnamskiej klasy premium.

REKLAMA

VinFast - wietnamska klasa premium Materiały prasowe
VinFast - wietnamska klasa premium, fot. materiały prasowe

O samochodach wiemy bardzo niewiele. Wiadomo, że pod włoskim designem kryje się niemiecka technologia zapożyczona od BMW – chodzi o silniki z serii N20, choć nieco okrojone pod kątem rozwiązań, na które Niemcy nie dali licencji (np. system Valvetronic). Od BMW wzięto też płytę podłogową, co oznacza napęd na tył lub ewentualnie cztery koła.

Wietnamczycy wydają się dobrze wczuwać w europejskie gusty, bo oprócz technologii BMW i projektu Pininfariny wykorzystano wiedzę i doświadczenie wielu byłych inżynierów europejskich producentów aut.

REKLAMA

VinFast - wietnamska klasa premium Materiały prasowe
VinFast - wietnamska klasa premium, fot. materiały prasowe

Co do samego projektu, obu modelom nie można odmówić elegancji, wyważonych proporcji czy stylistycznych detali, które każdy z nas gdzieś już widział – jak choćby pas tylnych lamp w stylu Renault, grill jak w Audi. A wiadomo, że lubimy to, co już gdzieś widzieliśmy – jak mawia klasyk.

Więcej dowiemy się już po debiucie, który zaplanowany jest na 2 października podczas Paris Motor Show. Będziemy na miejscu i damy znać, jak prezentują się oba samochody na żywo.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA