Volkswagen Atlas - dla USA

VW Atlas to SUV pozycjonowany pomiędzy Tiguanem, a Tuaregiem. Dwa silniki do wyboru i 7-miejscowa kabina. Czy auto trafi do Europy?

Volkswagen Atlas 2017
Volkswagen Atlas 2017

Po tym jak koncern z Wolfsburga oszukiwał z wynikami emisji spalin silników TDI, pozycja marki VW na rynku amerykańskim nie jest zadowalająca. Nowy SUV ma rozpocząć proces odwracania nieprzychylnych kart. Atlas będzie produkowany w Ameryce Północnej, w fabryce Chattanooga (stan Teksas). Nowy model wchodzi do segmentu Midsize-SUV. Samochody z tej półki stanowiły 10% wszystkich zarejestrowanych aut w 2015 r w USA.

REKLAMA

Atlas powstał na bazie elementów, które pochodzą z platformy MQB. Auto ma długość 5037 mm, szerokość 1979 mm i wysokość 1768 mm. To największy dotychczas sprzedawany SUV koncernu na rynku amerykańskim.

Volkswagen Atlas 2017
Volkswagen Atlas 2017

Atlas wyróżnia się prostokątnymi w pełni LED-owymi reflektorami (seryjne) i osłoną chłodnicy z dwoma szerokimi listwami. Do tego mamy światła przeciwmgłowe w zderzaku i osłony podwozia. Z tyły mamy lampy LED-owe kształtem przypominające te z Passata Varianta oraz chromowaną listwę, na której widnieje napis "ATLAS".

Eleganckie i zarazem proste wnętrze wyróżnia się dużym dotykowym ekranem i cyfrowymi zegarami. System multimedialny oferuje połączenie z internetem i korzystanie z aplikacji, a smartfon można podłączyć na 3 sposoby - Apple CarPlay, Android Auto oraz MirrorLink. Firma Fender przygotowała dla nowego modelu 12-głośnikowy sprzęt audio z 480-watowym wzmacniaczem.

Volkswagen Atlas 2017
Volkswagen Atlas 2017

Na pokładzie mogą znaleźć się takie systemy jak m.in. automatyczna regulacja odległości od poprzedzającego pojazdu (ACC), system ostrzegający przed kolizją i asystent awaryjnego hamowania (Front Assist) czy system wspomagający parkowanie (Park Assist). Ciekawym jest układ automatycznego hamowania po kolizji.

Zapomnij o dieslach

Atlas na rynku amerykańskim będzie oferowany z jednym z dwóch silników. Mnuejszy, to czterocylindrowa jednostka 2.0 TSI z turbodoładowaniem. Oferuje ona moc 238 KM, zaś większy silnik 3.6 VR6 dostarcza 280 KM. Obie jednostki napędowe współpracują z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów. Brak wysokoprężnych silników nie powinien dziwić.

Auto dostępne będzie z napędem przekazywanym na przednią lub obie osie (4Motion). Wariant 4x4 występuje tylko z mocniejszym silnikiem. Układ 4Motion oferuje 4 tryby pracy.

VW Atlas na rynek amerykański trafi wiosną 2017 r., a pod koniec przyszłego roku samochód będzie również sprzedawany w Rosji i na Bliskim Wschodzie. Na razie koncern z Wolfsburga nie mówi nic o wprowadzeniu Atlasa na rynek europejski.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA