Volkswagen California XXL - światowa premiera

Podczas targów caravaningu w Dusseldorfie swoją premierę miał koncepcyjny kamper Volkswagen California XXL. Auto ma wyznaczać nowe trendy w swojej klasie.

Volkswagen California XXL
Volkswagen California XXL
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 58 290 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Volkswagen zaprezentował światu marzenie miłośników caravaningu. Na razie model jest pojazdem koncepcyjnym, który jest pełnowartościowym, przestronnym pojazdem kempingowym, z kuchnią i łazienką z prawdziwego zdarzenia.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen California XXL
Volkswagen California XXL

Wyposażone w wysuwany dach z panoramicznym oknem, z wydłużoną tylną częścią nadwozia, w którego wnętrzu znajduje się duże łóżko z alkową dla dzieci, napęd na cztery koła, pneumatyczne zawieszenie oraz z wnętrzem przemyślanym w każdym szczególe, studyjne auto Volkswagena jest większym bratem legendarnej Californii.

Kamper bazuje na dużym Volkswagenie Crafterze ze średnim rozstawem osi, co zwiastuje sporą ilość miejsca wewnątrz. Stały wysoki dach nawiązuje do wspomnianej Californii, ale w większym rozmiarze.

REKLAMA

Volkswagen California XXL
Volkswagen California XXL

Długość auta od przedniego do tylnego zderzaka wynosi 5986 mm, jednak w wypadku Californii XXL jest to tylko połowa prawdy – Volkswagen Samochody Użytkowe wydłużył bowiem nadwozie auta w części powyżej linii klamek, tworząc w ten sposób miejsce na duże łóżko, w którym wygodnie, leżąc wzdłuż, mogą spać dwie dorosłe osoby.

Powyżej linii wyznaczonej przez klamki drzwi, długość nadwozia wynosi 6238 mm. Szerokość auta wynosi z kolei tylko 2030 mm (z lusterkami zewnętrznymi 2424 mm), wysokość natomiast 2900 mm. California XXL jest więc o 102 mm wyższa niż Crafter Furgon z tzw. superwysokim dachem. To cenne milimetry, dzięki którym można się wygodnie wyprostować, bo wysokość auta wewnątrz wynosi do 2200 mm.

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen California XXL
Volkswagen California XXL

Z przodu powstało też miejsce na alkowę. Znajduje się ona bezpośrednio nad kabiną kierowcy i została stworzona specjalnie dla dzieci i młodzieży.

Stylistycznie auto przypomina najbardziej popularnego kampera w dziejach świata - Bullika, którego śmiało można uznać za protoplastę wszystkich kamperów. Przez dziesięciolecia udało mu się zdobyć serca tysięcy entuzjastów podróżowania kamperami.

REKLAMA

Volkswagen California XXL
Volkswagen California XXL

Volkswagen Crafter, wyposażony w wiele systemów wspierających kierowcę, charakteryzujący się precyzją prowadzenia, komfortem jazdy, a także niskim zużyciem paliwa, ma przenieść zalety Californii do kampera o rozmiar większego, w którym wszystko jest dopracowane.

Tylna kanapa i przednie fotele, które można obracać o 180 stopni, zapewniają wyjątkowo dużo miejsca. Kuchnia została zaprojektowana równie praktycznie, jak w Californii - z kuchenką dwupalnikową, lodówką, umywalką i powierzchnią roboczą, którą można łatwo przedłużyć. Dzięki dużym rozmiarom Californii XXL udało się wygospodarować miejsce na komfortowe pomieszczenie z prysznicem i toaletą.

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen California XXL
Volkswagen California XXL

Zespół konstruktorów Californii XXL postawił sobie za cel stworzenie jak najlepszego podziału wnętrza i jego optymalne wykorzystanie. Na jego realizację złożyły się m.in. wysuwane łazienka i łóżko z tyłu, których poszczególne elementy można złożyć w ciągu kilu sekund, tak by stworzyć dodatkową przestrzeń w kuchni albo kącik do siedzenia.

Widziane z góry wnętrze kampera dzieli się na sześć obszarów, które zależnie od sposobu wykorzystania zachodzą na siebie:

  • obszar mieszkalny i jadalnia
  • kuchnia ze zlewozmywakiem, kuchenką gazową i lodówkami
  • łazienka z prysznicem, umywalką i WC
  • duża sypialnia w tylnej części wnętrza
  • alkowa dla dwójki dzieci
  • kabina kierowcy połączona z wnętrzem

REKLAMA

Volkswagen California XXL
Volkswagen California XXL

Centralną część wnętrza kampera tworzą kuchnia, łazienka oraz salon z jadalnią. Ponieważ w ciągu dnia sypialni można używać także jako przedłużonego korytarza przed kuchnią, miejsce to znacznie się powiększa. Przez duże rozsuwane drzwi wchodzi się od razu do obszaru mieszkalnego i jadalni.

Pomimo sporych rozmiarów California XXL nie będzie zawalidrogą. Za sprawą dopracowanej aerodynamiki, ze specjalnymi wycięciami w całkowicie przeprojektowanym wysokim dachu, współczynnik oporu powietrza pozostaje na poziomie współczynnika oporu powietrza tradycyjnego Craftera. Mimo wysokości auta wynoszącej aż 2,9 metra.

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen California XXL
Volkswagen California XXL

Dzięki wydajnemu ogrzewaniu postojowemu oraz dzięki podgrzewanej podłodze samochód świetnie spełnia swoją rolę także zimą. Doceni to każdy doświadczony miłośnik tej formy spędzania wolnego czasu.

Model ten dostępny jest z tym samym napędem 4MOTION z jakim dostępny jest nowy Crafter. Sprzęgło Haldex rozprowadza siłę napędową pomiędzy przednią i tylną osią, bazując na aktualnych warunkach przyczepności na drodze. Nawet błotniste i wyboiste powierzchnie na kempingach nie są więc problemem dla tego kampera.

REKLAMA

Volkswagen California XXL
Volkswagen California XXL

Moc w Californii XXL zapewnia silnik TDI, który generuje 177 KM (przy 3 600 obr./min) oraz wysoki moment obrotowy, wynoszący 410Nm (między 1 500 a 2 000 obr./min).

Nową opcją w porównaniu z Crafterem jest zawieszenie pneumatyczne w Californii XXL. Optymalizuje ono komfort jazdy i upraszcza poziomowanie kampera na obozowisku; zamiast konieczności manewrowania na wyboistej drodze, można po prostu zmienić wysokość amortyzatorów na każdej osi.

REKLAMA

REKLAMA