REKLAMA

Volkswagen I.D. R Pikes Peak

Volkswagen I.D. R Pikes Peak to nowy, najmłodszy członek rodziny elektrycznych modeli I.D. Zaprojektowany został do startu w legendarnym wyścigu Pikes Peak.

Volkswagen I.D. R Pikes Peak
Volkswagen I.D. R Pikes Peak
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 590 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Najnowszy, sportowy projekt Volkswagena ma już swoją nazwę. Brzmi ona I.D. R Pikes Peak. Jest to pierwszy prototypowy samochód z wyłącznie elektrycznym napędem, który 24 czerwca 2018 roku weźmie udział w wyścigu górskim Pikes Peak International Hill Climb w Kolorado w USA.

Ten elektryczny samochód sportowy z napędem na cztery koła jest nie tylko jednym z elektrycznych modeli I.D., ale jednocześnie nie ustępuje najbardziej sportowym samochodom z gamy Volkswagena, czyli modelom spod znaku R. Świadczyć ma o tym litera R w nazwie.

Model I.D. R Pikes Peak jest jednocześnie pierwszym krokiem do bardziej zacieśnionej współpracy oddziałów Volkswagen R GmbH i Volkswagen Motosport. Marka Volkswagen chce wprowadzić do 2025 roku na światowe rynki ponad 20 nowych pojazdów z napędem elektrycznym.

Rozpoczęcie produkcji pierwszego seryjnego modelu rodziny I.D. zaplanowano na koniec 2019 roku w fabryce w Zwickau w Saksonii.

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen I.D. R Pikes Peak
Volkswagen I.D. R Pikes Peak

- Prezentując rodzinę I.D. chcemy, by Volkswagen zajął czołowe miejsce w dziedzinie elektromobilności - stwierdził członek zarządu ds. Rozwoju dr Frank Welsch. - I.D. R Pikes Peak i jego udział w najsłynniejszym wyścigu górskim świata mają pod tym względem nie tylko znaczenie symboliczne, ale jest to też bardzo cenny i wymagający sprawdzian dający duże doświadczenie w dziedzinie rozwoju aut elektrycznych w ogóle.

- Pikes Peak jest bez wątpienia najbardziej legendarnym wyścigiem górskim na świecie. Dla Volkswagena to wspaniała szansa, żeby dzięki projektowi I.D. nadać tematyce elektromobilności sportowy i emocjonalny wymiar - dodał Jürgen Stackmann, członek zarządu ds. Sprzedaży, Marketingu i After Sales.

REKLAMA

Volkswagen Golf Pikes Peak 1987
Volkswagen Golf Pikes Peak 1987

Race to the Clouds - rewanż za 1987 rok

Międzynarodowy wyścig górski Pikes Peak – przez znawców zwany też "Race to the Clouds" – odbywa się od 1916 roku w pobliżu Colorado Springs w Rocky Mountains. Jego 19,99-kilometrowa trasa prowadzi od startu na wysokości 2 800 metrów do szczytu znajdującego się 4 302 m nad poziomem morza.

Po raz ostatni Volkswagen brał udział w tym wyścigu w 1987 roku, wystawiając spektakularnego Golfa z dwoma silnikami (każdy napędzał jedną oś), który osiągał imponującą moc 652 KM. Niewiele wtedy brakowało, żeby samochód ten odniósł zwycięstwo.

- Nadszedł więc najwyższy czas na rewanż - mówi dyrektor Volkswagen Motosport Sven Smeets. - I.D. R Pikes Peak jest dla nas niezwykle emocjonującym wyzwaniem, które da nam szansę pokazać co samochody elektryczne mogą osiągnąć w sporcie. Cały zespół skupiony wokół kierowcy Romaina Dumasa jest niezwykle zdeterminowany, żeby ustanowić nowy rekord w dziedzinie samochodów elektrycznych.

Rekordowy czas w klasie elektrycznych prototypów wynosi w tej chwili 8.57,118 min. i został ustanowiony w 2016 roku przez Nowozelandczyka Rhysa Millena w pojeździe o tajemniczo brzmiącej nazwie e0 PP100.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA