REKLAMA

Volkswagen I.D. R Pikes Peak z rekordem trasy w Goodwood

Volkswagen I.D. R Pikes Peak – dosłownie – nie zwalnia tempa. Podczas Festiwalu Szybkości w Goodwood, kierujący elektrycznym bolidem Romain Dumas wykręcił rekordowy czas przejazdu trasy słynnego święta motoryzacji.

Volkswagen I.D. R Pikes Peak w Goodwood
Volkswagen I.D. R Pikes Peak w Goodwood
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 590 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Podczas Festival of Speed, odbywającego się w miniony weekend, francuski kierowca Romain Dumas, jadący pierwszym wyposażonym w wyłącznie elektryczny napęd wyścigowym aucie Volkswagena, pokonał wyznaczoną trasę w czasie 43,86 sekundy. Na końcu artykułu znajdziecie nagranie z przejazdu.

Ten czas oznacza, że ekipa Volkswagena nie tylko wygrała tegoroczną imprezę, ale także ustanowiła nowy rekord w klasie samochodów elektrycznych. Przypomnę, że zaledwie przed trzema tygodniami wyścigówka Volkswagena okazała się rekordowym zwycięzcą legendarnego Pikes Peak International Hill Climb.

Teraz o 3,48 sekundy poprawiła w Goodwood rekord w kategorii aut z napędem elektrycznym, obowiązujący od 2013 roku. Rekord wszech czasów nadal należy do Niemca Nicka Heidfelda. W 1999 roku ten były kierowca Formuły 1 w bolidzie F1 McLaren-Mercedes MP4/13 pokonał 1,86-kilometrową trasę w Goodwood w czasie 41,6 sekundy.

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen I.D. R Pikes Peak w Goodwood
Volkswagen I.D. R Pikes Peak w Goodwood

– Po wspaniałym zwycięstwie na Pikes Peak, teraz w Goodwood znowu pokazaliśmy, do jakich wyczynów jest zdolny elektryczny samochód wyścigowy. To bardzo dobry wstęp do naszej wielkiej ofensywy w dziedzinie modeli elektrycznych, która rozpocznie się w przyszłym roku – powiedział dr Herbert Diess, prezes zarządu Volkswagen AG.

Pod wrażeniem był również kierowca Volkswagena – Romain Dumas, a dyrektor Volkswagen Motorsport, Sven Smeets, podsumował imprezę słowami: „Mimo że trasa nie ma nawet dwóch kilometrów, znowu pokazaliśmy jaki potencjał kryje się w I.D. R Pikes Peak. Volkswagen jasno zdeklarował się po stronie aut elektrycznych i chcemy wykorzystywać każdą okazję, by pokazać ile one mogą budzić emocji – jeszcze zanim na rynku pojawią się pierwsze modele marki napędzane wyłącznie energią elektryczną”.

REKLAMA

Volkswagen Golf 2 Bi-Motor Pikes Peak z 1987 roku
Volkswagen Golf 2 Bi-Motor Pikes Peak z 1987 roku

Na Goodwood Festival of Speed, odbywającym się od 12 do 15 lipca na południu Anglii, pojawiło się ponad 200 tys. widzów, świętujących 25. jubileusz tej imprezy. Sportowe wydarzenie mające miejsce w posiadłości księcia Richmond to największa na świecie impreza tego rodzaju.

W tym roku lista startowa znowu przypominała „who-is-who” w sporcie samochodowym. Oprócz Ramaina Dumasa zasiadającego w modelu I.D. R Pikes Peak o mocy 680 KM oraz Hansa-Joachima Stucka i Jochi Kleinta w Volkswagenie Golfie 2 Bi-Motor Pikes Peak z 1987 roku, osiągającego moc 625 KM, na starcie zjawili się także m.in. Derek Bell, Emerson Fittipaldi, Mika Häkkinen, Tom Kristensen, Nick Mason, Sébastien Ogier, Walter Röhrl czy sir Jackie Steward.

Niewątpliwą atrakcja festiwalu była obecność Roberta Kubicy, który czynił honory ambasadora marki Martini, głównego sponsora zespołu Williams F1.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA