REKLAMA

Volkswagen I.D. R Pikes Peak z rekordem wszech czasów

Volkswagen długo przygotowywał się do walki o najlepszy czas przejazdu trasy legendarnego wyścigu Pikes Peak International Hill Climb w kategorii samochodów elektrycznych. Na mecie okazało się jednak, że Volkswagen I.D. R Pikes Peak pobił również rekord w klasyfikacji ogólnej.

Volkswagen I.D. R Pikes Peak na mecie
Volkswagen I.D. R Pikes Peak na mecie
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 590 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Wyścigowy model I.D. R Pikes Peak Volkswagena zapisał się w historii Pikes Peak International Hill Climb. Romain Dumas za kierownicą elektrycznego Volkswagena I.D. R Pikes Peak, wyposażonego w zespół napędowy o mocy 680 KM, pokonał konkurentów startujących w samochodach z silnikami spalinowymi.

Co więcej, nie tylko poprawił dotychczasowy rekord w kategorii samochodów elektrycznych, lecz także rekord wszech czasów ustanowiony w 2013 roku przez Sébastiena Loeba w Peugeocie 208 T16 Pikes Peak – i to o całe 16 sekund.

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen I.D. R Pikes Peak
Volkswagen I.D. R Pikes Peak

Dumas z wynikiem 7 minut i 57,148 sekundy znalazł się teraz na szczycie listy zwycięzców górskiego wyścigu Pikes Peak, zostawiając za sobą takie znakomitości, jak Sébastien Loeb, Walter Röhrl, Michèle Mouton, Stig Blomqvist, Nobuhiro Tajima oraz Rod Millen i jego syn Rhys.

19,99 kilometrów, 156 zakrętów, tylko jedna próba – i udało się: Romain Dumas świętował swoje czwarte zwycięstwo w legendarnym wyścigu górskim Pikes Peak International Hill Climb, który od 1916 roku został rozegrany łącznie 96 razy.

REKLAMA

Volkswagen I.D. R Pikes Peak
Volkswagen I.D. R Pikes Peak

Volkswagen zaprezentował niezwykły samochód wyścigowy, przygotowany specjalnie do wymagań tej słynnej imprezy – o niewielkiej masie, maksymalnym docisku do podłoża i jak największej mocy. I.D. R Pikes Peak waży wraz z akumulatorami mniej niż 1 100 kg.

W zakresie aerodynamiki trzeba było rozwiązać inną trudność – zrekompensować mniejszy docisk do podłoża spowodowany rozrzedzonym powietrzem jakie występuje na dużej wysokości. Rezultat? Smukłe i niskie nadwozie oraz wielki spojler z tyłu wyścigowego I.D. R Pikes Peak.

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen I.D. R Pikes Peak
Volkswagen I.D. R Pikes Peak

Volkswagen poszedł nową drogą także pod względem technologii ładowania akumulatorów – celem było stworzenie systemu jak najszybszego, a jednocześnie jak najbardziej ekologicznego ich zasilania. Regulamin nie ułatwiał zadania – w wypadku przerwania wyścigu ładowanie nie mogło trwać dłużej niż 20 minut.

- Niesamowite! Ten wynik przewyższył nasze i tak wysokie oczekiwania. Po zakończeniu jazd testowych w tym tygodniu wiedzieliśmy, że pobicie rekordu wszech czasów jest możliwe. Ale żeby tak się stało wszystko musiało działać jak w zegarku – od techniki po kierowcę. I jeszcze pogoda musiała być odpowiednia. To wspaniałe uczucie, gdy wszystko tak dobrze się układa, a nowy rekord na Pikes Peak to kropka nad „i” w tym skomplikowanym przedsięwzięciu. Wciąż trudno mi uwierzyć, że teraz przy tym nieprawdopodobnym rekordzie będzie widniała nazwa Volkswagena i moje nazwisko - powiedział na mecie Romain Dumas.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA