REKLAMA

Volkswagen ID.6, czyli elektryczny następca Phaetona

Rodzina elektrycznych modeli Volkswagena spod znaku ID rozrasta się, a flagowy model, nieoficjalnie nazywany ID.6, ma się pojawić w roku 2023. Co o nim wiemy?

Volkswagen ID Vizzion Concept fot. materiały prasowe
Volkswagen ID Vizzion Concept

Brytyjski magazyn Autocar przytacza wypowiedź Franka Welscha, szefa działu badań i rozwoju Volkswagena, który zdradził, że piątym z kolei modelem ID będzie produkcyjna wersja konceptu ID Vizzion Concept, pokazanego na salonie samochodowym w Genewie w 2018 roku.

Przypomnijmy, że póki co na rynek wszedł kompaktowy ID.3 i szykowany jest nieco większy ID.4. Kolejny będzie SUV-coupe ID.5 oraz produkcyjna wersja minivana, opartego na koncepcyjnym modelu ID Buzz.

Głosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

Volkswagen ID.6 – przestrzeń na miarę Phaetona

Volkswagen ID.6 – choć ta nazwa nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzona – ma trafić do sprzedaży w trzecim kwartale 2023 roku, a jego zasięg ma być zbliżony do 700 kilometrów. Wymiarami ma być zbliżony do obecnego Passata, ale przewyższać go będzie przestrzenią wygospodarowaną w kabinie – tej ma być bliżej do nieobecnego już na rynku Phaetona.

Do napędu flagowego elektrycznego modelu Volkswagena służyć będzie, w zależności od wersji, jeden silnik elektryczny, poruszający tylną oś lub dwa – po jednym na każdą oś. Cztery napędzane koła mieć będzie sportowa wersja GTX, która od 0 do 100 km/h ma przyspieszać w nieco ponad 5,5 sekundy. Z kolei wariant z jednym silnikiem taki sam sprint wykona w zaledwie 3 sekundy dłużej.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Wybór będzie także pomiędzy pojemnością akumulatorów. Topowy wariant to 84 kWh, co ma pozwolić na pokonanie nawet 700 km na jednym ładowaniu. Co więcej, dostępne będzie także szybkie ładowanie prądem 200 kW, które przy użyciu szybkiej ładowarki DC zwiększy zasięg o 230 km w zaledwie 10 minut.

Produkcja Volkswagena ID.6 ruszy na początku 2023 roku w zakładach w niemieckim Emden, gdzie obecnie powstają modele Passat i Arteon. Fabryka przechodzi jednak właśnie przebudowę, która w 2023 roku ma pozwolić na wytwarzanie nawet 300 tys. elektrycznych modeli rocznie. Nie, nie tylko ID.6. W Emden od 2022 roku montowane będą także ID.4 oraz ID.5.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA