REKLAMA

Volkswagen ID. Buzz Cargo i elektryczne Volkswageny - Poznań Motor Show 2019

Podczas Poznań Motor Show 2019 Volkswagen Samochody Użytkowe prezentuje szeroką gamę użytkowych aut z napędem elektrycznym. Wśród nich koncepcyjny ID. Buzz Cargo.

Volkswagen ID. Buzz Cargo - Poznań Motor Show 2019 Auto Motor i Sport
Volkswagen ID. Buzz Cargo - Poznań Motor Show 2019, fot. Michał Szymaczek

Rok temu na targach motoryzacyjnych Poznań Motor Show, Volkswagen prezentował podobny model, również – póki co – koncepcyjny, nazwany Volkswagen ID. Buzz. Teraz spółka Volkswagen Samochody Użytkowe pokazała w Poznaniu jego dostawczą wersję – Volkswagena ID. Buzz Cargo.

Volkswagen ID. Buzz Cargo

Volkswagen ID. Buzz Cargo, podobnie jak ID. Buzz, to model koncepcyjny. Van z napędem elektrycznym, który stylistycznie nawiązuje do kultowego Volkswagena Busa sprzed lat. Model ten wyznacza drogę Volkswagena na przyszłość - i to tę całkiem nieodległą.

Produkcja Volkswagena ID. Buzz Cargo, który jest już praktycznie gotowy do wejścia na rynek, ma rozpocząć się na początku 2021 roku. W przyszłości dostawczy elektryczny model ma mieć stałą łączność z internetem i udostępniać funkcje jazdy autonomicznej z wykorzystaniem systemu ID. Pilot.

Zobacz także: wszystkie premiery Poznań Motor Show 2019

REKLAMA

Volkswagen ID. Buzz Cargo - Poznań Motor Show 2019 Auto Motor i Sport
Volkswagen ID. Buzz Cargo - Poznań Motor Show 2019, fot. Michał Szymaczek

Volkswagen ID. Buzz Cargo do napędu wykorzystuje silnik elektryczny o mocy około 200 KM, umieszczony przy tylnej osi. Dostępny ma być jednak również napęd na wszystkie koła, prawdopodobnie z wykorzystaniem dodatkowego silnika przy osi przedniej.

Jeśli chodzi o zasięg elektrycznego dostawczaka, będzie on zależeć od wybranej opcji – dostępne będą mniejsze (ok. 48 kWh), jak i większe (do 111 kWh) baterie. W zależności od tego oraz od warunków jazdy, na pełnym akumulatorze pokonać będzie można od około 320 do około 550 kilometrów.

Zasięg można będzie nieznacznie, acz zauważalnie zwiększyć za pomocą baterii słonecznych, umieszczonych na dachu. Przez cały dzień, przy słonecznej pogodzie, w sumie zasięg przedłuży się o około 16 kilometrów.

REKLAMA

Volkswagen Caddy elektryczny - Poznań Motor Show 2019 Auto Motor i Sport
Volkswagen Caddy elektryczny - Poznań Motor Show 2019, fot. Michał Szymaczek

Crafter, Caddy i Transporter na prąd

Volkswagen ID. Buzz to pieśń przyszłości. Niedalekiej, ale jednak. Natomiast teraźniejszością są elektryczne pojazdy dostawcze Volkswagen Samochody Użytkowe. Na Poznań Motor Show podziwiać możemy trzy takie modele – Caddy, Transporter oraz Crafter. Elektryczny Caddy oraz e-Crafter, wytwarzane są w polskich zakładach Volkswagena.

Elektryczny Caddy

Volkswagen Caddy w wersji elektrycznej produkowany jest w Polsce, w poznańskich zakładach marki. Do jego napędu służy silnik elektryczny o mocy 112 koni mechanicznych, poruszający koła przedniej osi za pośrednictwem jednostopniowej przekładni.

Zużycie energii wg cyklu NEDC sięga średnio 17 kWh/100 km. Auto pomieści do siedmiu osób.

REKLAMA

Volkswagen Transporter elektryczny - Poznań Motor Show 2019 Auto Motor i Sport
Volkswagen Transporter elektryczny - Poznań Motor Show 2019, fot. Michał Szymaczek

Elektryczny Transporter

Volkswagen Transporter w wersji elektrycznej powstaje w Niemczech, w fabryce w Hanowerze. Napędza go ten sam silnik, co w przypadku elektrycznego Caddy'ego, a więc 112-konna jednostka elektryczna.

Napęd także przenoszony jest na koła przedniej osi za pomocą skrzyni biegów o jednym, stałym przełożeniu, a zużycie energii to średnio 18 kWh/100 km.

Elektryczny Volkswagen Transporter w wersji prezentowanej w Poznaniu przewiezie od dwóch do trzech osób.

REKLAMA

Volkswagen e-Crafter - Poznań Motor Show 2019 Auto Motor i Sport
Volkswagen e-Crafter - Poznań Motor Show 2019, fot. Michał Szymaczek

Volkswagen e-Crafter

Volkswagen e-Crafter produkowany jest w nowoczesnych zakładach Volkswagena we Wrześni, w Polsce, a część produkcji ulokowana jest także w niemieckim Hanowerze.

Do napędu dużego samochodu dostawczego służy mocniejszy, bo 136-konny silnik elektryczny, zużywający średnio 21,5 kWh/100 km. Auto napędzane jest na przednią oś i pomieści trzy osoby oraz sporo ładunku.

Zobacz także: wszystkie premiery Poznań Motor Show 2019

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA