REKLAMA

Volkswagen ID. Crozz w Poznaniu

Volkswagen ID. Crozz to pojazd koncepcyjny, który zapowiada nadejście ery elektrycznych modeli Volkswagena w najbliższych latach.

Volkswagen ID. Crozz Materiały prasowe
Volkswagen ID. Crozz

Na targach motoryzacyjnych Poznań Motor Show 2019 stoisko Volkswagena gościć będzie polską premierę Volkswagena ID. Crozz. Jest to samochód elektryczny nowej generacji w wersji studyjnej. Crossover, który już w 2020 roku doczeka się produkcji, łączy cechy SUV-a i czterodrzwiowego coupé. Zbudowany jest na nowej platformie MEB, zaprojektowanej z myślą o samochodach elektrycznych.

Volkswagen ID. Crozz - napęd

Do napędu Volkswagena ID. Crozz służą dwa silniki elektryczne, po jednym dla każdej osi. Moc systemowa takiego układu sięga 225 kW i przenoszona jest na cztery koła z wykorzystaniem systemu 4Motion. Rozdział momentu obrotowego następuje za pośrednictwem elektrycznego wału Kardana, czyli wirtualnego wału napędowego.

Maksymalna prędkość Volkswagena ID. Crozz sięga 180 km/h, a zasięg liczony według normy NEDC to przyzwoite 500 kilometrów. Czas ładowania do 80 procent pojemności, przy użyciu szybkiej ładowarki prądu stałego o mocy 150 kW, to zaledwie 30 minut.

Ponieważ akumulatory w ID. Crozz umieszczono centralnie, a silniki po jednym w przedniej i tylnej części auta, uzyskano bardzo dobry rozkład masy. Dzięki temu ID. Crozz ma mieć właściwości jezdne porównywalne z tymi, jakie ma... Golf GTI.

Przyczynia się do tego również układ zawieszenia z amortyzatorami o elektronicznie regulowanej sile tłumienia nierówności, nowa oś wielowahaczowa z tyłu i również nowo opracowane kolumny McPhersona przedniego zawieszenia.

Zobacz także: wszystkie premiery Poznań Motor Show 2019

REKLAMA

Volkswagen ID. Crozz - wnętrze

Wnętrze koncepcyjnego Volkswagena ID. Crozz zaprojektowano jako „open space”, zapewniający sporą przestrzeń dla pasażerów. O ich komfort dbają regulowane na wiele sposobów fotele. ID. Crozz nie ma środkowego słupka dachowego (słupka B), dzięki czemu duże uchylne i przesuwne drzwi można szeroko otworzyć i bez problemu przewieźć autem rower.

Volkswagen ID. Crozz jest także wyposażony w nowoczesny system sterowania głosem, dzięki któremu, stosując odpowiednią komendę, można na przykład otworzyć i zamknąć drzwi. Przy pomocy polecenia można też uruchomić lub wyłączyć w pełni automatyczny tryb jazdy nazwany ID.Pilot.

Czyste powietrze we wnętrzu, niezależnie od warunków na zewnątrz auta, zapewnia nowo opracowany przez Volkswagena system CleanAir. Panel informacyjny dostarcza informacji o jakości powietrza w kabinie oraz o aktualnym trybie pracy systemu.

Zobacz także: Audi SQ5 TDI - 700 Nm pod maską!

REKLAMA

Elektryczna przyszłość Volkswagena

Modele z rodziny ID. wzbogacą ofertę Volkswagena w niedalekiej przyszłości. W 2020 roku Volkswagen zaprezentuje kompaktowego, całkowicie elektrycznego czterodrzwiowego ID. plasującego się w klasie Golfa oraz nowoczesnego SUV-a – ID. Crozz.

W 2022 roku w sprzedaży znajdzie się ID. BUZZ – nowe wcielenie legendarnego Volkswagena Bulli. Wszystkie trzy studyjne modele I.D. stworzono wykorzystując wspólną bazę konstrukcyjną „All New Electric Architecture”.

Inne cechy wyróżniające te auta to zasięg wynoszący do 600 km, przestronne wnętrze dzięki optymalnemu rozmieszczeniu baterii i podzespołów, niewielkie wymiary zewnętrzne oraz wyłącznie cyfrowe wskaźniki i elementy obsługi w kabinie.

Każde auto z rodziny ID. będzie miało na pokładzie nowy system operacyjny „vw.OS”, umożliwiający szybką aktualizację oprogramowania oraz jego aktualizację, podobnie jak choćby w przypadku smartfonów.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA