Volkswagen ID.LIFE – zapowiedź miejskiego „elektryka”

Na targach IAA Mobility Volkswagen prezentuje model ID.LIFE, będący zapowiedzią premiery miejskiego samochodu elektrycznego z rodziny ID. Nowe auto będzie mniejsze niż obecny ID.3.

Volkswagen ID.LIFE fot. materiały prasowe
Volkswagen ID.LIFE

Strategia Accelerate Volkswagena zakłada przyspieszoną elektryfikację gamy modelowej, ale także udostępnienie tzw. zrównoważonej mobilności większej liczbie osób. Jednym ze środków do realizacji celu ma być premiera niedużego modelu elektrycznego, który w gamie znajdzie się poniżej Volkswagena ID.3. Na razie na targach IAA w Monachium podziwiać możemy koncepcyjny wariant ID.LIFE, natomiast wiemy już, że wersja produkcyjna ma kosztować około 20 tys. euro.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Volkswagen ID.LIFE – elektryczny do miasta

Stylistyka Volkswagena ID.LIFE jest prosta i minimalistyczna. Dwubryłowe nadwozie jest pudełkowate, choć tu i ówdzie zaokrąglone. Wyglądem ID.LIFE przypomina koncept innej marki – Fiata Centoventi, pokazanego w marcu 2019 roku w Genewie.

Fiat Centoventifot. materiały prasowe
Fiat Centoventi

Volkswagen ID.LIFEfot. materiały prasowe
Volkswagen ID.LIFE

Jak pisze o nim producent, w nadwoziu zrezygnowano z elementów dekoracyjnych i wyróżniających się detali. Purystyczny wygląd to z kolei zasługa poziomego podziału między nadwoziem, powierzchniami przeszklonymi i dachem. Ciekawostką jest składany dach wykonany z tkaniny, który zapewnia dopływ świeżego powietrza do kabiny ID.LIFE oraz wpływa na zmniejszenie masy własnej auta. W modelu produkcyjnym przypuszczalnie rozwiązanie to zniknie całkiem lub pojawi się w formie dodatkowo płatnej opcji.

Do napędu Volkswagena ID.LIFE służy silnik elektryczny przy przedniej osi. Ma on mieć moc nawet 234 KM i przyspieszać do setki w 6,9 sekundy, gromadząc energię w akumulatorze o pojemności 57 kWh. Zasięg na jednym ładowaniu to 400 km. W modelu produkcyjnym zapewne ten wariant będzie jedną z droższych opcji, a w cenniku powinny pojawić się także słabsze odmiany, bo przecież to auto typowo miejskie.

REKLAMA

Volkswagen ID.LIFE – ekologia i recykling

Volkswagen ID.LIFEfot. materiały prasowe
Volkswagen ID.LIFE

Zrównoważony charakter Volkswagena ID.LIFE przejawia się w doborze materiałów, w tym również lakieru. W bezbarwnym lakierze jako naturalny środek barwiący i utwardzacz na bazie biologicznej zastosowano zrębki, czyli drobinki drewna. Materiał, z którego wykonano dach oraz przednią pokrywę w 100 procentach otrzymano z przetworzonych butelek PET. Drewno do wykonania obrzeża deski rozdzielczej oraz tapicerkę tylnych siedzeń połączono z materiałem ArtVelours Eco, którym pokryte są siedzenia i panele drzwi. Jako surowce do produkcji opon ID.LIFE wykorzystuje się z kolei bio-olej, kauczuk naturalny i łuski ryżowe.

Volkswagen ID.LIFE – wnętrze i cyfrowa obsługa

ID.LIFE w mgnieniu oka może zostać przekształcony w salę kinową lub salon gier. Konsola do gier i projektor znajdują się na pokładzie. Jako „monitor” do wyświetlania filmów służy ekran, który w razie potrzeby wysuwa się z deski rozdzielczej. Inne urządzenia cyfrowe również można podłączyć dzięki gniazdu do ładowania o napięciu 230 V / 16 A. Fotele zaprojektowano tak, aby ich układ można było konfigurować zależnie od chwilowych potrzeb. Przednie fotele oraz tylną kanapę można całkowicie złożyć. Dzięki temu we wnętrzu ID.LIFE można uzyskać niemal dwumetrowej długości miejsce do spania.

Volkswagen ID.LIFEfot. materiały prasowe
Volkswagen ID.LIFE

W ID.LIFE kamery i wyświetlacz zastępują zarówno lusterka zewnętrzne, jak i lusterko wewnętrzne. Podstawowymi funkcjami steruje się za pomocą dotykowego panelu na sześciokątnej kierownicy, która jest otwarta od góry. Z systemem operacyjnym auta można zintegrować smartfon – na przykład z nawigacji można korzystać za pośrednictwem osobnego urządzenia albo wykorzystując do tego smartfon lub tablet. Muzykę, filmy i gry znajdujące się na nich można bezproblemowo zintegrować z ID.LIFE i wyświetlać je na ekranie projektora.

Volkswagen ID.LIFEfot. materiały prasowe
Volkswagen ID.LIFE
Zobacz również:
REKLAMA