REKLAMA

Volkswagen ID R z nowym rekordem Nurburgringu

Zgodnie z tym, czego się spodziewaliśmy, Volkswagen ID R pobił rekord okrążenia Północnej Pętli toru Nurburgring w klasie samochodów elektrycznych.

Volkswagen ID R na Północnej Pętli Nurburgringu Materiały prasowe
Volkswagen ID R na Północnej Pętli Nurburgringu
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 590 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Walka o pobicie rekordu okrążenia Nordschleife jest dla wielu producentów kwestią niemal honorową. Stworzonych zostało wiele kategorii, żeby każdy mógł cieszyć się i chwalić przed wszystkimi.

REKLAMA

Volkswagen ID R - najszybszy samochód elektryczny

Pamiętacie na pewno, że jednym z rekordzistów Północnej Pętli jest Skoda Kodiaq RS. Duży SUV z rekordem Nordschleife? Owszem. W kategorii SUV-ów. Do tego siedmiomiejscowych. Tak to się robi. A nie dalej jak wczoraj pisaliśmy o tym, że najlepszy czas w Zielonym Piekle wykręcił... tuk-tuk. W jakiej kategorii? Oczywiście w kategorii tuk-tuków. Zajęło mu to przeszło pół godziny, ale rekord jest.

W przypadku Volkswagena ID R sprawa jest zgoła inna. Bardziej prestiżowa, bo wystartował on w ogólnej kategorii dla pojazdów elektrycznych. I zrobił to, co do niego należało, jadąc o 40 sekund szybciej, niż najszybszy do tej pory „elektryk”. Czyli dosłownie zmasakrował poprzedni rekord w tej klasie.

Zobacz także: Ferrari SF90 Stradale - hybrydowe hiperauto

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen ID R na Północnej Pętli Nurburgringu Materiały prasowe
Volkswagen ID R na Północnej Pętli Nurburgringu

A co więcej, pobił też rekord uzyskany przez Porsche 911 GT2 RS MR dla pojazdów z homologacją drogową. Której ID R, rzecz jasna, nie ma, ale to pokazuje skalę osiągnięcia. Z czasem 6:05,336 Volkswagen ID R zbliżył się do bariery 6 minut, co czyni z niego jeden z najszybszych samochodów w ogóle, w historii Północnej Pętli. Absolutny rekord należy obecnie do Porsche 919 Hybrid Evo – specjalnie do tego przygotowana maszyna wykręciła niewiarygodny czas 5:19,55.

Poprzedni rekord w kategorii samochodów elektrycznych – o 40 sekund gorszy od obecnego – należał do elektrycznego Nio EP9, pojazdu o znacznie, niemal dwukrotnie, większej mocy. Ale nie o samą moc napędu przecież chodzi. Volkswagen ID R jest technologicznym majstersztykiem. Odchudzony do absolutnego minimum, aerodynamicznie bliski ideałowi, pod względem wydajności napędu obecnie po prostu najlepszy.

Volkswagen ID R i Romain Dumas - królowie Nordschleife

Wiadomość o wyczynie Volkswagena ID R na Północnej Pętli przejdzie do historii, bo to niezwykłe osiągnięcie. Wystarczy obejrzeć nagranie przejazdu, na którym niemal bezszelestnie bolid dosłownie przelatuje przez długie proste i kręte sekcje, jak przyklejony do asfaltu. Szybkie przeliczenie wyniku pokazuje, że średnia prędkość wyniosła przeszło 200 km/h, co jest trudne do wyobrażenia na tym trudnym i krętym torze.

REKLAMA

Volkswagen ID R na Północnej Pętli Nurburgringu Materiały prasowe
Volkswagen ID R na Północnej Pętli Nurburgringu

Duże ukłony należą się inżynierom Volkswagena, ale też samemu kierowcy. Za kółkiem usiadł doskonały wyścigowiec, Romain Dumas, który Północną Pętlę zna jak mało kto. Przypomnijmy w tym miejscu, że Dumas w pięknym stylu wykręcił w zeszłym roku rekord innej kultowej trasy – wyścigu Pikes Peak. Nie tylko poprawił dotychczasowy rekord w kategorii samochodów elektrycznych, lecz także rekord wszech czasów ustanowiony w 2013 roku przez Sébastiena Loeba w Peugeocie 208 T16 Pikes Peak – i to o całe 16 sekund.

Czy Volkswagen będzie chciał pójść za ciosem i podobnie jak w Pikes Peak powalczyć o najlepszy wynik w klasyfikacji ogólnej? Obecnie brakuje im 50 sekund, które nie są tak „łatwe” do odrobienia, jak 40 sekund do elektrycznego poprzednika. Potrzebna byłaby większa pojemność baterii, zapewne zmieniona konstrukcja i wiele innych zabiegów. Co oczywiście nie jest niemożliwe.

Trudne, ale nie niemożliwe. Trzymamy kciuki za kolejne wyniki i być może podniesienie rękawicy przez konkurencję.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA