Volkswagen Polo GTI R5 - powrót do rajdów

Volkswagen zaprezentuje w drugiej połowie 2018 roku rajdową wersję Polo o mocy 270 KM. Na razie podziwiać możemy zapowiedź w postaci szkicu Polo GTI R5.

Volkswagen Polo GTI R5
Volkswagen Polo GTI R5

Nowym Polo GTI R5 Volkswagen powraca do sportu rajdowego, choć w nieco innym formacie. W drugiej połowie 2018 roku firma z Wolfsburga zaoferuje profesjonalnym zespołom i ambitnym kierowcom 270-konną rajdową wersję Polo. 

REKLAMA

Auto jest przeznaczone do startów w rajdowych mistrzostwach odbywających się na całym świecie, w tym także w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA (WRC). Wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądało nowe rajdowe Polo daje prezentowany szkic. 

Intensywne prace nad Polo GTI R5 trwają od początku roku i jeszcze w tym roku odbędą się pierwsze jazdy testowe. Konstruktorzy czerpią z doświadczeń zebranych podczas ery zwycięstw Volkswagena w Rajdowych Mistrzostwach Świata – w prace nad GTI R5 jest zaangażowany dyrektor techniczny Volkswagen Motorsport – Francois-Xavier „FX” Demaison, ojciec Polo R WRC bijącego zwycięskie rekordy.

Gerard Jan de Jongh, jako główny inżynier projektu, także wnosi do tych prac swoją bogatą wiedzę. Wcześniej Holender był inżynierem Sebastiena Ogiera, który cztery razy z rzędu zdobył z Volkswagenem tytuł rajdowego mistrza świata w klasyfikacji kierowców.

REKLAMA

REKLAMA

VW Polo R WRC
VW Polo R WRC Rajd Wielkiej Brytanii

Polo GTI R5 jest wyposażone – jak model seryjny, który pojawi się na rynku jeszcze w tym roku – w mocny czterocylindrowy silnik z turbosprężarką i w bezpośredni wtrysk benzyny. Ponadto auto ma napęd na cztery koła, sekwencyjną pięciobiegową wyczynową przekładnię i bogaty pakiet wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa.

Powyższe cechy to najważniejsze wyróżniki aut startujących w kategorii R5, powołanej w 2012 roku przez FIA. W jej ramach prywatni kierowcy oraz zespoły mogą ścigać się niedrogimi, a jednocześnie mocnymi rajdówkami w narodowych, regionalnych i międzynarodowych mistrzostwach. 

Polo GTI R5 jest dla Volkswagen Motorsport kolejnym krokiem w trwającej przebudowie – po udanym wprowadzeniu Golfa GTI TCR, który od 2016 roku zwycięża i zdobywa tytuły w różnych mistrzostwach na torach wyścigowych, Volkswagen Motorsport rozszerza swoje zaangażowanie w sport o rajdy, do których w ten sposób powraca.

REKLAMA