Volkswagen Polo sedan, czyli Skoda Rapid w przebraniu

Volkswagen Polo sedan ma następcę i jest nią model oparty na Skodzie Rapid. Ale zaraz, jakie Polo sedan?

Volkswagen Polo sedan 2020 Materiały prasowe
Volkswagen Polo sedan 2020
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 67 890 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Zacznijmy od tego , że mówimy o Volkswagenie Polo sedan z rynku rosyjskiego. Producent zaprezentował właśnie jego nowe wcielenie. Wbrew oczekiwaniom nie jest nim jednak Volkswagen Virtus, oparty na platformie MQB A0, zaprezentowany ponad dwa lata temu w Ameryce Środkowej.

Niemcy skorzystali ze znacznie tańszej alternatywy, która powstała jeszcze na płycie podłogowej PQ25, ma prostą konstrukcję i jest bardziej odporna na trudy rosyjskich dróg i warunków jazdy. W tym miejscu dochodzimy do sedna – Volkswagenem Polo sedan jest bowiem nie co innego, niż Skoda Rapid.

W związku z powyższym nazwa sedan nie do końca tu pasuje, bo Skoda Rapid była przecież liftbackiem i takie też rozwiązanie tylnej klapy przejął nowy rosyjski Polo sedan. Mamy więc trójbryłowe nadwozie i pojemny 550-litrowy bagażnik Skody Rapid, ale jednocześnie wygodną w użyciu dużą klapę, unoszoną wraz z tylną szybą.

Zobacz także: premiery Genewy 2020 - serwis specjalny

Volkswagen Polo sedan 2020 Materiały prasowe
Volkswagen Polo sedan 2020

Kiedy wiemy już, że nowe Polo sedan to Skoda Rapid w przebraniu, możemy zauważyć linie znane z czeskiego kompaktu. Zostały one jednak ubrane w nowe szaty, które unowocześniły wizualnie to auto. Przód w stylu nowych Volkswagenów, tył trochę w stylu Jetty. I mamy przepis na sukces.

Dodajmy do tego podniesiony prześwit i proste silniki. Ale po kolei. Prześwit wynoszący 17 centymetrów może zawstydzić niejednego SUV-a. Został on zgrabnie ukryty przez stylistów, ale kiedy spojrzeć na auto z profilu, nie da się nie zauważyć, że stoi on na szczudłach.

Volkswagen Polo sedan 2020Materiały prasowe
Volkswagen Polo sedan 2020

W kabinie samochodu znajdziemy spore podobieństwo do Skody Rapid, ale znów, nieco poprawione i unowocześnione. System informacyjno-rozrywkowy zyskał dotykowy ekran o przekątnej od 6,5 do 8,25 cali, a przed kierowcą znaleźć się może opcjonalny ekran wirtualnych zegarów o przekątnej 10,25 cala.

Zobacz także: elektryczny ID.3 to początek wysypu premier VW

Volkswagen Polo sedan 2020 Materiały prasowe
Volkswagen Polo sedan 2020

Na koniec silniki. Ciekawostką jest użycie starego, dobrego, benzynowego, wolnossącego silnika 1,6 MPI, który w bazowej odmianie generuje moc 90 KM, a w mocniejszej 110 KM. Standardowo jednostka połączona jest z 5-biegową skrzynią manualną, a 110-konny wariant opcjonalnie może dostać 6-biegowy automat.

Dla chętnych i bardziej zamożnych Volkswagen oferuje również nowocześniejsze 1,4 TSI, które wyciska moc 125 KM i jest sparowane z 7-biegowym automatem DSG.

Volkswagen Polo sedan będzie produkowany w rosyjskiej fabryce Volkswagen Group Rus w Kałudze. Sprzedaż ruszy latem tego roku.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Zobacz także:
REKLAMA