REKLAMA

Volkswagen Poznań obchodzi 25-lecie

Volkswagen Poznań działa już od ćwierć wieku. Na przestrzeni tych lat od zakładu montującego pojazdy spółka przeobraziła się w samodzielną fabrykę samochodów i największego pracodawcę w Wielkopolsce.

Zakłady Volkswagena w Poznaniu (1992 r.) Materiały prasowe
1992 r. - linia produkcyjna Tarpana
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 590 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Dokładnie 25 lat temu, 26. listopada 1993 roku powołano do życia spółkę Volkswagen Poznań. Tego właśnie dnia doszło do zawarcia umowy spółki pomiędzy koncernem Volkswagen i spółką Tarpan. Nowa spółka wystartowała z kapitałem zakładowym wysokości 40,2 mln marek.

25,37 proc. udziałów należało wówczas do Volkswagen AG, a 74,63 proc. do Tarpan sp. z o.o. Zawarta w maju 1993 roku umowa inwestycyjna przewidywała możliwość dalszego wykupu udziałów Tarpana przez koncern.

Spółka swoją działalność gospodarczą rozpoczęła 1.12.1993. Tego dnia odbyło się pierwsze zgromadzenie założycielskie, a w czwartek 2 grudnia wytyczono obszar hali montażowej, w którym miał prowadzić działalność Volkswagen.

Zobacz także: surowe kary za cofanie liczników - kiedy?

2500 m kw. powierzchni, dwa podnośniki, jeden dwukolumnowy, drugi czterokolumnowy do ustawiania geometrii, trzy wózki widłowe, ćwiczebna linia montażowa i pomalowana jasną farbą podłoga hali. Na początku grudnia 1993 roku w spółce zatrudnionych było 48 pracowników. Po 25 latach działalności spółka zatrudnia ponad 11 000 pracowników i jest największym pracodawcą w Wielkopolsce.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszym prezesem spółki został Klaus Eberhard, a członkami zarządu Adam Dobieliński, kierujący sprawami personalnym, oraz dr Volker Hanshold, zajmujący się finansami. Od początku istnienia spółka rozwijała się bardzo dynamicznie. Doświadczona załoga w połączeniu z know-how koncernu Volkswagena, a także ówczesna strategia oraz plany inwestycyjne umożliwiły firmie późniejsze przekształcenie w największą w Polsce fabrykę samochodów użytkowych.

Przez minione ćwierćwiecze taśmy produkcyjne fabryk Volkswagen Poznań opuściło 16 różnych modeli samochodów należących do koncernu Volkswagen, w sumie blisko 3 miliony samochodów. Przez pierwsze lata działalności pojazdy montowane były w systemie SKD , który zakłada montaż gotowych dużych podzespołów samochodów w gotowe auto.

W tym systemie powstawały m.in. modele Skoda Felicia, Fabia, Octavia, Volkswagen Passat, Bora i Polo. Od 1996 r. spółka jest w 100 proc. spółką-córką Marki Volkswagen Samochody Użytkowe. Po 2003 roku zakład w Poznaniu przeobraził się w samodzielną fabrykę samochodów.

Obecnie w czterech zakładach Volkswagen Poznań produkowane są modele Volkswagen Caddy, Volkswagen Transporter T6 oraz Volkswagen Crafter i MAN TGE. Od 1996 roku funkcjonuje także odlewnia, której roczna produkcja komponentów wynosi blisko 4,6 mln sztuk.

Inwestycje

Od początku swojej działalności Volkswagen Poznań zainwestował w swoje zakłady blisko 2 miliardy Euro. Tylko w 2018 i 2019 planowane inwestycje w nowe hale, maszyny i urządzenia wyniosą blisko 500 mln euro. W czerwcu tego roku wmurowano kamień węgielny pod nową halę logistyczną. Równocześnie z budową zaplecza logistycznego trwa też rozbudowa istniejącej hali spawalni.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA