Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Volkswagen XL1 – mniej niż litr na 100 km

Volkswagen XL1 Volkswagen XL1

Akurat w tym państwie, w którym zaraz rozpocznie się Katar Motor Show, kierowcy nie bardzo martwią się o ceny paliw. Ale być może na złość im Volkswagen chce zaprezentować auto, które prawie nie potrzebuje katarskich zapasów ropy.

XL1 według zapewnień producenta zużywa jedynie 0,9 litra oleju napędowego na 100 km. By osiągnąć ten wynik inżynierowie Volkswagena wyposażyli go w 47-konnego, dwucylindrowego diesla o pojemności 800 cm3, zestawionego z silnikiem elektrycznym i litowo-jonowym akumulatorem. W połączeniu z siedmiobiegową, dwusprzęgłową skrzynią biegów układ ten pozwala na rozpędzenie ważącego 795 kg pojazdu do 100 km/h w 11,9 sekundy i osiągnięcie prędkości maksymalnej 160 km/h. Co więcej, na samej energii elektrycznej auto może przejechać do 35 km, więc pewnie niejeden właściciel będzie mógł w codziennym użytkowaniu zupełnie zapomnieć o oleju napędowym.

W kabinie XL1 wygospodarowano miejsce dla dwóch osób i 100 litrów bagażu. Nie ma więc mowy o weekendowym wypadzie na zakupy do hipermarketu, ale przy takim zużyciu paliwa można jeździć "na raty". Oczywiście nie szybko, bo producent nie wprowadza tego modelu do seryjnej produkcji, ale podobno możemy liczyć, że już w niedalekiej przyszłości podobne rozwiązania trafią "pod strzechy".

zobacz galerię

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 490 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Trochę polecieli z nazwą. XL? Z której strony? A tak poza tym szacunek dla konstruktorów (o ile to spalanie to prawda). Edit:Uploaded with
  ~Samuraj, 2011-01-26 20:41:38
 • avatar
  zgłoś
  Ewaluuje koncept. Nabiera coraz realniejszych kształtów. Prędzej wejdzie do produkcji Up! w wersji Lite.Jak na razie czteromiejscowy koncept hybrydy jak ten XL1. W zeszłym roku na którymś salonie twierdzili, że zużywa 2,44 litra ON. Auto trochę mniejsze jak Polo, w sumie Up! to następca Lupo.
  ~blue, 2011-01-26 18:41:41
 • avatar
  zgłoś
  Już wiemy jak wygląda pojazd VW, który jadąc prawie nie spala paliwa. Teraz zostanie zaprezentowany, o ironio, w Katarze.
  auto motor i sport, 2011-01-26 08:09:07
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij