Volkswagen e-Crafter - pierwsze egzemplarze u klientów

Volkswagen e-Crafter to elektryczne, bezemisyjne auto użytkowe, które jest już wykorzystywane przez klientów w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii i w Szwecji.

Volkswagen e-Crafter
Volkswagen e-Crafter

W głównej siedzibie w Hanowerze marka Volkswagen Samochody Użytkowe przekazała klientom z kilku krajów pierwsze egzemplarze Volkswagena e-Craftera. Nowe użytkowe auta z napędem elektrycznym będą przez nich testowane w realnych warunkach do połowy 2018 roku.

REKLAMA

Testy w realnych warunkach to konieczność. Nic przecież nie zastąpi doświadczeń zebranych podczas codziennego użytkowania. Firmy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji poddadzą e-Craftera praktycznemu sprawdzianowi. Są to firmy z branży usług dostawczych, zakłady rzemieślnicze oraz małe firmy, w których użytkowe auta pokonują dziennie od 70 do 100 km.

W wielu z tych aut silnik jest uruchamiany wielokrotnie w ciągu dnia. Tak dzieje się w wypadku 85 procent przejazdów w obrębie miast – wynika z analizy dokonanej przez Volkswagen Samochody Użytkowe na podstawie badań 210 000 aut, należących do ponad 1 500 klientów.

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen e-Crafter
Volkswagen e-Crafter

Właśnie do takiego typowego sposobu użytkowania w mieście stworzono e-Craftera – model z silnikiem o mocy 100 kW, zasięgiem 160 km i prędkością maksymalną celowo ograniczoną do 90 km/h.

Litowo-jonowe akumulatory e-Craftera zostały umieszczone w podłodze. Dzięki temu można wykorzystać całą pojemność przedziału transportowego, wynoszącą 10,7 m sześc., a także – co równie ważne – jego szerokość (1 380 mm) i wysokość (1 861 mm). Maksymalna ładowność e-Craftera wynosi – zależnie od wersji – od 1,0 do 1,75 tony.

Na stacji ładowania CCS prądem stałym 40 kW, w ciągu 45 minut akumulator elektrycznego Craftera można naładować do 80 procent pojemności. Jeśli kierowca skorzysta ze stacji ładowania prądem zmiennym 7,2 kW, akumulator zostanie w stu procentach zasilony energią elektryczną w ciągu 5 godzin i 20 minut – najczęściej dzieje się to w nocy.

REKLAMA

Volkswagen e-Crafter
Volkswagen e-Crafter

Elektryczny samochód transportowy został skonstruowany na bazie nowego Craftera. Podobnie jak modele z silnikami Diesla, także nowy e-Crafter został wyposażony w najnowocześniejsze systemy asystujące i zwiększające komfort. Auto ma seryjne czujniki parkowania, wielofunkcyjną kierownicę oraz kamerę umieszczoną z tyłu.

Inne elementy standardowego wyposażenia to automatyczna klimatyzacja (Climatronic), podgrzewane, komfortowe fotele, system nawigacyjny, instalacja do podłączenia telefonu oraz LED-owe reflektory.

Volkswagen e-Crafter będzie dostępny w sprzedaży we wrześniu 2018 roku.

REKLAMA

REKLAMA