REKLAMA

Volkswagen rozwija infrastrukturę ładowania aut elektrycznych

Grupa Volkswagena zainwestuje 30 miliardów euro w elektromobilność, w tym rozwój sieci stacji ładowania. Trwa również budowa ładowarek w Polsce.

Volkswagen ID.3 Materiały prasowe
Volkswagen ID.3

W latach 2019-2023 Grupa Volkswagena zainwestuje 30 miliardów euro w elektromobilność. W ramach swojego planu, do 2028 roku koncern wprowadzi na rynek ponad 70 modeli z napędem elektrycznym, a do roku 2025 r. uruchomi w Europie łącznie ok. 36 000 punktów ładowania

REKLAMA

Jeśli chodzi o nasz kraj, to do końca przyszłego roku przy salonach Grupy Volkswagen w Polsce dostępnych będzie 350 publicznych ładowarek. Część z nich już funkcjonuje, a obecnie na terenach Volkswagen Group Polska trwa budowa 25 ładowarek z 34 punktami dla gości i pracowników firmy.

Z kolei marka Porsche, w ramach projektu Porsche Destination Charging, do końca tego roku wspólnie z 32 partnerami, głównie sieciami hoteli, zainstaluje w Polsce 64 ładowarki o mocy 11 kW. Wraz z premierą modelu Taycan, Porsche przechodzi do elektrycznej ofensywy.

Ciekawostką jest też fakt, że publicznie dostępna ładowarka o mocy 50 kW, dostępna przy salonach Ignaszak marek Volkswagen i Audi w Kaliszu, zasilana jest z paneli fotowoltaicznych.

Wraz z rosnącą ofertą samochodów elektrycznych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem kierowców, intensywnie rozwijana musi być infrastruktura ładowania. Z badań wynika, że 50 procent sesji ładowania samochodów elektrycznych odbywa się w domu. Jest to najwygodniejszy oraz najtańszy sposób uzupełniania energii – samochód elektryczny może zostać w pełni naładowany w porze nocnej, kiedy jego właściciel odpoczywa.

20 procent sesji ładowania ma miejsce na terenie zakładów pracy, 25 procent odbywa się w przestrzeni miejskiej, a 5 procent przy drogach krajowych oraz autostradach. Mimo mniejszego udziału w ogólnej liczbie sesji, publicznie dostępne stacje ładowania, tak w miastach, jak i przy głównych drogach, pełnią niezwykle ważną rolę dla rozwoju elektromobilności – to właśnie dzięki nim kierowcy samochodów elektrycznych są w stanie odbywać dalekie podróże.

Zobacz także: rewolucyjny Volkswagen ID.3 już jest!

REKLAMA

REKLAMA

Ładowanie Volkswagena ID.3 Materiały prasowe
Ładowanie Volkswagena ID.3

Inwestycje Grupy Volkswagen w infrastrukturę

Volkswagen chce ułatwić poruszanie się po Europie pojazdami elektrycznymi, między innymi dzięki zaangażowaniu w spółkę joint venture IONITY. Spółka do 2020 r. wybuduje ultraszybkie stacje ładowania HPC w 400 europejskich lokalizacjach. W skład sieci IONITY wejdzie 2 400 punktów ładowania o mocy do 350 kW, znacząco skracających czas uzupełniania energii w samochodach elektrycznych nowej generacji.

Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza podczas pokonywania długich tras. Stacje IONITY zostaną docelowo rozlokowane co 120 km. Powstaną również w Polsce – w 12 lokalizacjach przy autostradach A1, A2 i A4.

Rozwój sieci ładowania w Polsce

Grupa Volkswagena planuje rozbudowę stacji ładowania również w Polsce, gdzie wraz z dealerami udostępni 350 publicznych ładowarek do końca przyszłego roku.

Według „Licznika elektromobilności” uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, pod koniec sierpnia 2019 r. w Polsce funkcjonowało 888 ogólnodostępnych stacji ładowania, przekładających się na 1611 punktów.

Inwestycja Grupy Volkswagena będzie zatem bardzo istotnym wkładem w rozbudowę publicznej infrastruktury. Warto podkreślić, że niektóre z ładowarek już funkcjonują i korzystają z zielonej energii.

Przed wspomnianymi wcześniej salonami marek Volkswagen i Audi firmy Ignaszak w Kaliszu dostępna jest ładowarka o mocy 50 kW. Na dachu budynku zainstalowana jest instalacja fotowoltaiczna, a system dysponuje dużym potencjałem, zasila ładowarkę, ponadto zabezpiecza połowę energii zużywanej przez cały obiekt w ciągu roku. Panele produkują rocznie 50 MWh energii, pozwalając zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 38 ton.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA