Volkswagen szykuje tańszego rywala Tesli Model 3

Volkswagen zapowiada rywalizację z Teslą na jej własnym polu. Nowy elektryczny kompakt ma kosztować nawet 8 tys. dolarów mniej od Tesli Model 3.

Volkswagen ID Concept Materiały prasowe
Volkswagen ID Concept
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 58 290 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Podczas Automobil Forum odbywającego się w Monachium, jeden z szefów Volkswagena, Thomas Sedran, zapowiedział nadejście produkcyjnej wersji modeli ID Concept, pokazanej jesienią 2016 roku w Paryżu.

REKLAMA

Ale na tym nie koniec. Sedran ogłosił, że Volkswagen ID, model rozmiarami zbliżony do Volkswagena Golfa, ma być tańszy od największego konkurenta, jakim jest Tesla Model 3. O ile tańszy? Nawet o 7-8 tys. dolarów. Co oznacza cenę na poziomie 27 tys. dolarów, przy bazowej cenie Tesli Model 3 ustalonej na 35 tys. dolarów.

Cena nie jest jednak ostateczna, bo przedstawiciel Volkswagena liczy na znaczący spadek cen akumulatorów do czasu premiery wersji produkcyjnej elektrycznego modelu. Sedran wyjaśnił, że baterie litowo-jonowe kosztują obecnie między 150-200 euro za kilowatogodzinę (kWh), a w niedalekiej przyszłości cena spaść ma nawet poniżej 100 euro za kWh.

Co wiemy dotychczas o nowym elektrycznym samochodzie Volkswagena? Wersja produkcyjna ma zostać pokazana w 2020 roku, a więc Tesla ma niemal trzy tłuste lata przed sobą.

Model koncepcyjny pokazany w Paryżu zbudowany został na nowej platformie MEB koncernu Volkswagen. Napędzany jest elektrycznym silnikiem o mocy 170 KM, co pozwala na sprint do "setki" w niespełna osiem sekund i rozpędzenie się do maksymalnej prędkości 160 km/h.

Zasięg, w zależności od warunków i stylu jazdy, oscyluje między 400 a 600 kilometrów na jednym ładowaniu.

REKLAMA