REKLAMA

Volvo 360c – autonomiczny pojazd elektryczny

Volvo przedstawia nową wizję transportu przyszłości, której ucieleśnieniem jest koncepcyjny pojazd o nazwie 360c. Co więcej, Szwedzi chcieliby odebrać klientów… liniom lotniczym.

Volvo 360c Materiały prasowe
Volvo 360c, fot. Volvo
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 134 800 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Volvo zapowiada swój nowy pomysł na pojazd autonomiczny hasłem „nie lataj, pojedź!”. Volvo 360c prezentowany jest jako śmiała wizja transportu przyszłości. Ale to coś więcej, niż samochód. Nawet więcej, niż pojazd autonomiczny. Czym w takim razie jest 360c?

Otóż ma być realną alternatywą dla krótkodystansowych lotów samolotem. Takich na odległość około 300 kilometrów. Jak trasa Kraków – Warszawa czy nawet Kraków – Gdańsk. Albo w realiach amerykańskich trasa Nowy Jork – Waszyngton na przykład.

REKLAMA

REKLAMA

Volvo 360c Materiały prasowe
Volvo 360c, fot. Volvo

Chodzi o to, że w czasie takiego lotu samolot przebywa w powietrzu krótko, ale cała otoczka związana z czasem dotarcia na lotnisko, przejścia odprawy bagażowej, kontroli bezpieczeństwa, wejścia na pokład, a po wylądowaniu odbioru bagażu i transportu do miejsca docelowego zwielokrotnia czas podróży, czyniąc ją bardziej męczącą.

I tu właśnie wjeżdża Volvo 360c. Wsiadasz pod domem, wysiadasz u celu podróży. A po drodze korzystasz z wygodnego, wielofunkcyjnego wnętrza, które może służyć za mobilne biuro, jadalnię czy nawet sypialnię.

REKLAMA

Volvo 360c Materiały prasowe
Volvo 360c, fot. Volvo

Pojazd jest w pełni autonomiczny. Nie ma tu nawet możliwości, by go samodzielnie poprowadzić, bo tego producent nie przewiduje. Pedałów, kierownicy czy deski rozdzielczej po prostu nie zamontowano.

Dostępne są cztery warianty podróży. Pierwszy z nich to wersja sypialna do podróży nocą. Drugi to mobilne biuro połączone ze światem, z systemami i ekranami ułatwiającymi przeprowadzenie prezentacji, czy odbywanie telekonferencji. Trzeci tryb to salon. Czwarta opcja to rozrywka.

REKLAMA

REKLAMA

Volvo 360c Materiały prasowe
Volvo 360c, fot. Volvo

Jak wspomniałem wcześniej, projekt 360c celuje w przynoszącą duże dochody branżę krótkich połączeń lotniczych, wartą na całym świecie wiele miliardów dolarów. Volvo Car chce się skupić szczególnie na trasach o długości do 300 km, które zdaniem firmy najłatwiej będzie odebrać powietrznym przewoźnikom. Głównie chodzi o Stany Zjednoczone, gdzie na samych trasach krajowych rocznie podróżuje około 740 mln pasażerów, a to przekłada się na wielomiliardowe wpływy zgarniane przez linie lotnicze.

Na razie jest to pieśń przyszłości, i to raczej tej dalszej, niż bliższej. Trzeba jednak przyznać, że wygląda to wszystko spójnie, a wizja komfortowej podróży własnym mobilnym mieszkanio-biurem jest bardzo kusząca.

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA