Volvo Amazon - 10 faktów na 60. urodziny

Każdy z producentów ma w swoim portfolio samochód, który po latach okazuje się nie dość, że autem kultowym, to wielu wskazuje go jako jeden z najważniejszych samochodów w historii danej marki. Takim autem jest na pewno Volvo Amazon.

Volvo Amazon
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 154 900 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

We wrześniu 1956 roku w mieście Örebro Szwedzi pokazali nowego, czterodrzwiowego sedana. Amazona zaprojektował młody projektant Jak Wilsgaard, który przez kolejne 40 lat dla Volvo tworzył takie modele jak Volvo 140, 240, 700 i 850. W swoim portfolio ma także przepiękne Volvo 1800ES.

Amazon jest uznawany za drugi powojenny samochód od Volvo, pokazany po modelu PV444. Początkowo nazwę czterodrzwiowego sedana pisano przez "s". Zanim wystartowała produkcja w 1957 roku nazwa została przekształcona do standardów międzynarodowych. "Imię" Amazon dla nowego modelu wybrano kierując się mitologią grecką i walecznymi Amazonkami. Szybko okazało się jednak, że niemiecki producent motorowerów, firma Kreidler już produkowała pojazdy o tej samej nazwie i na wybranych rynkach samochód występował pod innym szyldem. W Szwecji auto było sprzedawane jako Amazon, zaś na innych rynkach jako Volvo 121. Sportowa wersja nosiła oznaczenie 122, kombi 221 (z podstawowym silnikiem) i 222 (z mocniejszym motorem).

W latach 1957-1959 wszystkie samochody zjeżdżające z taśmy produkcyjnej miały dwukolorowe nadwozie - samochody z czarnym, granatowym, rubinowym lub czerwonym lakierem miały jasno szary dach. Z kolei dla jasnych kolorów przygotowano czarny dach. Od roku 1959 pojawiły się samochody z jednolitym lakierem. Dwukolorowa karoseria w sprzedaży oferowana była do 1961 r.

Trzy punktowe pasy bezpieczeństwa zadebiutowały w Volvo Amazon w 1959 r.

Volvo Amazon Sport zadebiutował w 1958 r. z silnikiem wyposażonym w dwa gaźniki i zmodyfikowany wałek rozrządu. Moc jednostki napędowej wynosiła 85 KM. Rok później koncern Volvo opatentował trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, które standardowo oferowano w modelu Amazon. Jak na tamte czasy była to ogromna rewolucja w dziedzinie bezpieczeństwa. Wariant kombi pojawił się w 1962 roku. Zaś rok później szwedzka firm rozpoczęła montaż aut w Kanadzie, które trafiały na rynek amerykański. W latach późniejszych Amazona produkowano także w Durbanie (Afryka Południowa) i w Gent w Belgii, gdzie zakład funkcjonuje do dziś.

W 1967 roku do modelu 123 GT przeszczepiono silnik z kultowego Volvo P1800S. Jednostka napędowa generowała 115 KM mocy i współpracował z czterobiegową skrzynią z nadbiegiem. Samochód wyróżniał się lusterkami bocznymi przeniesionymi na przednie błotniki, dodatkowymi reflektorami i obrotomierzem umieszczonym nad deską rozdzielczą. W 1969 roku Amazon wraz z modelem Volvo serii 140 otrzymał nowy silnik o oznaczeniu B20. Motor ten wyróżniał się m.in. większą pojemnością skokową i wyższym momentem obrotowym.

W sumie w latach 1956-1970 wyprodukowano 667 791 egzemplarzy Volvo Amazona. Co ciekawe aż 60% tych samochodów trafiła na eksport.

Poznaj 10 faktów o Volvo Amazon, których mogłeś do tej pory nie znać.

Volvo 123 GT Amazon

W Szwecji w sumie sprzedano 297 tys. Amazonów. 8% tych aut nadal jeździ po tamtejszych drogach. Najwięcej jest egzemplarzy z 1966 r - 4804 sztuk, a wszystkich zarejestrowanych Amazonów w Szwecji jest obecnie 24 282 sztuk. 

Volvo 121 Amazon

Amazon pełnił służbę w policji. Jest to o tyle ciekawe, że dzięki współpracy szwedzkiej policji z Volvo w aucie pojawiły się takie elementy, jak hamulce tarczowe, wspomaganie układu hamulcowego, radialne ogumienie, podgrzewana tylna szyba czy regulacja prędkości wycieraczek. Te elementy najpierw wprowadzono do radiowozów, a dopiero później trafiły do seryjnych modeli jako wyposażenie standardowe. 

produkcja Volvo 121 Amazon

Modele przeznaczone na rynek kanadyjski powstawały w mieście Halifax pod marką Volvo Canadian. 

Volvo 221 Amazon

Colin Powell, były Sekretarz Stanu i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA jest kolekcjonerem samochodów. W swojej kolekcji ma Amazona z 1966 r. Gdy przechodził na emeryturę, to samochód dostał w prezencie od prezydenta Billa Clintona i wiceprezydenta Ala Gore’a.

Volvo 122 Amazon

W 1962 r Amil Gargan stworzył reklamę Volvo Amazona. Pokazał w niej, że samochód jest w stanie znieść wszystko. W filmie reklamowym Amazon szaleje po szutrowej drodze oraz pojawia się hasło, którego dziś nikt przy zdrowych zmysłach by nie użył w kampanii reklamowej - "Możesz go prowadzić tak, jakbyś go nienawidził. Wyjdzie taniej niż psychiatra".

produkcja Volvo Amazon

Gdzieś w zakamarkach siedziby Volvo zrodził się pomysł stworzenia auta z silnikiem V8. Plan zakładał wykorzystanie jednostki napędowej z ciężarówki. Powstało nawet 5 prototypów, ale zarząd Volvo uznał, że taki motor nie pasuje do modelu Amazon. 

Volvo P220 Amazon

Volvo Amazon wystąpił również w filmie. Auto pojawiło się w obrazie odsłaniającym kulisy afery Watergaet pt "Wszyscy ludzie prezydenta". Robert Redford jeździł w filmie Amazonem, grając reportera Washington Post, Boba Woodwarda. 

Volvo 121 Amazon

Amazon sprawił, że w 1958 roku Volvo stało się w Szwecji najchętniej wybieraną marką produkującą auta osobowe. I od tamtego czasu aż do dziś Volvo jest liderem na swoim rodzimym rynku. 

Volvo 123 GT Amazon

W 1963 w katalogu genewskim, który opisywał premiery targów pojawił się model Amazon kabriolet - Volvo 122 S. Napisano w nim, że samochód stworzył Jacques Coune z Belgii, specjalizujący się w budowie autokarów.

Samochód miał drzwi bez obramowania okien, gustowne klamki oraz mocniej pochylone tylne światła. W publikacji sugerowano, że jest to wersja produkcyjna. Błąd. Volvo nigdy nie angażowało się w ten projekt, a niezależny producent zbudował tylko 4 egzemplarze tego samochodu.

REKLAMA