Volvo V90 Cross Country - wszędobylskie kombi

Nowy crossover od Volvo ma powtórzyć sukces swoich poprzedników spod znaku XC70. Na razie jednak samochód zadebiutuje na tragach Paryż Motor Show. Na tej imprezie Volvo zdradzi zapewne również kiedy dokładnie V90 Cross Country trafi do sprzedaży.

Volvo V90 Cross Country

Z zewnątrz Volvo V90 Cross Country od zwykłego V90 odróżnimy przede wszystkim po off-roadowych dodatkach i napisach "Cross Country". Osłony pojawiły się na nadkolach, progach i oczywiście na dole zderzaków. Pod podłogą na pewno nie zabramie płyt, które chronią układ napędowy przed np. uderzeniami o kamienie, czy też konary. Samochód ma również nowy wzór felg, które odróżniają go od S90 i V90.

W porównaniu do wersji V90, Volvo V90 Cross Country ma większy prześwit. Różnica to 60 mm na korzyść crossovera. Już kilka dni temu przy okazji zapowiedzi nowego modelu Volvo obiecywało, że w aucie zadebiutuje nowy układ napędowy. Dziś jednak Szwedzi nie chcą zdradzać szczegółów na ten temat.

Można się śmiało domyśleć, że auto podzieli jednostki napędowe z V90 - czyli w ofercie będą dostępne silnik czterocylindrowe benzynowe i wysokoprężne. Być może w późniejszym czasie do oferty zostanie wprowadzona również wersja T8, czyli hybryda.

 

 

Volvo V90 Cross Country

We wnętrzu nie ma niespodzianek, mamy kokpit przeniesiony praktycznie w całości z Volvo S90 i V90. Do wysokiej jakości elementów wnętrza - drewno, skóra i aluminium szwedzki producent zdążył nas już przyzwyczaić. Na pokładzie Volvo V90 Cross Country nie zabraknie na pewno takich smaczków jak bardzo dobry, sprawdzony przez nas w teście S90, zestaw audio sygnowany przez firmę Bowers & Wilkins. Poza tym pojawia się ogromny, przeszklony dach panoramiczny, którym zachwyceni będą na pewno najmłodsi pasażerowie. Oczywiście w centralnym punkcie deski rozdzielczej znajdziemy ogromny ekran dotykowy, pozwalający na obsługę pokładowych multimediów i systemów.

V90 Cross Country dostanie wszystkie najnowsze systemy bezpieczeństwa i wspomagające pracę kierowcy. Na pewno nie zabraknie rozwiązań jazdy qasi-autonomicznej. Być może Volvo rozszerzy wachlarz swoich innowacyjnych rozwiązań o kolejne systemy i układy wspomagające lub nowe elementy poprawiające bezpieczeństwo. Dodatkowo samochody będą się komunikować ze sobą poprzez internetową chmurę. Jeśli np. jedziemy bo śliskiej drodze i nasz samochód wykryje niebezpieczeństwo to będzie wysyłał sygnał do chmury, z której korzystają inny użytkownicy Volvo i otrzymają dzięki temu ostrzeżenie o występującym na trasie niebezpieczeństwie. Tylną klapę bagażnika będzie można otworzyć poprzez ruch stopą w miejscu pod tylną częścią samochodu.

Volvo V90 Cross Country

Więcej szczegółów Volvo na pewno zdradzi podczas oficjalnej premiery V90 Cross Country na tragach Paryż Motor Show. Samochód do sprzedaży powinien trafić na początku przyszłego roku, ale nie wykluczone jest, że Szwedzi wprowadzą go na rynek jeszcze pod koniec 2016 r.

REKLAMA