Volvo XC40 - nowy silnik i układ hybrydowy

Model XC40 będzie kolejnym autem, które na rynek wprowadzi szwedzki producent. Samochód pojawi się w przyszłym roku, a my znamy kilka szczegółów.

Volvo XC40 Schulte Design

Najmniejszy SUV Volvo obecnie nadal jest w fazie testów i zamaskowane egzemplarze są widywane na torach testowych na północy Szwecji. XC40 to auto, które na rynku będzie rywalem Mercedesa GLA, BMW X1 i Audi Q3. Szwedzi model ten wyposażą w całkowicie nowy silnik, który będzie bazował na konstrukcji 2-litrowych jednostek z rodziny Drive-E.

REKLAMA

XC40 dostanie 1,5-litrowy, czterocylindrowy silnik. Taką pojemność będą mieć zarówno jednostki napędowe wysokoprężne, jak i benzynowe. Nowy motor trafi także do hybrydowego układu napędowego, w którym pracować będzie również 75-konna elektryczna jednostka napędowa. Taka wersja XC40 ma nosić oznaczenie T5 Twin Engine. Auto w trybie elektrycznym ma osiągać maksymalny zasięg 50 km.

Volvo XC40, które ma zadebiutować na rynku w przyszłym roku ma być bardzo podobne do studyjnego auta Concept 40.1, którego zdjęcia obiegły świat w zeszłym roku. Samochód w wersji produkcyjnej ma się nieznacznie różnić od modelu koncepcyjnego.

Warto dodać, że XC40 będzie pierwszym modelem szwedzkiej marki, który zostanie zbudowany na nowej modułowej platformie CMA (Compact Modular Architecture). Na niej powstaną także inne modele jak np. następca V40. Poza tym nowa architektura będzie wykorzystywana w chińskich autach koncernu Geely, do którego należy szwedzki producent aut.

REKLAMA