Volvo rezygnuje ze skórzanej tapicerki

Volvo ogłasza, że dla dobra zwierząt i środowiska naturalnego, nie będzie już więcej stosować skóry naturalnej do wykończenia wnętrza, choć na razie tylko w modelu C40. Wiemy, co w zamian.

Volvo rezygnuje ze skóry naturalnej fot. materiały prasowe
Volvo rezygnuje ze skóry naturalnej

W trosce o dobro zwierząt, Volvo nie będzie już nigdy więcej stosować tapicerek z naturalnej skóry. I dobrze. Postanowienie to ma zastosowanie we wszystkich modelach elektrycznych, ale począwszy od nowego C40, zatem nie dotyczy to obecnie oferowanego XC40 Recharge. Każdy kolejny elektryczny model marki będzie już natomiast oferowany bez skóry naturalnej.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Powstaje pytanie, czy nie ucierpi na tym charakter samochodów Volvo, które aspirują przecież do segmentu premium, a według producenta już dawno się w nim zadomowiły? Skóra naturalna i jej zapach kojarzą się przecież właśnie z luksusem. Jesteśmy przekonani, że nie będzie tak źle, bo przecież inżynieria materiałowa jest dziś tak rozwinięta, że nie jest problemem stworzenie doskonałej imitacji skóry czy innych tworzyw, by w dotyku, a nawet zapachem, przypominały te naturalne materiały.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Potwierdzenie naszych przypuszczeń znajdujemy w komunikacie prasowym. Otóż zamiast skórzanych elementów tapicerowanych wnętrza, Volvo Cars zaoferuje swoim klientom alternatywy, takie jak wysokiej jakości ekologiczne materiały, wykonane ze źródeł biologicznych i pochodzących z recyklingu.

Volvo rezygnuje ze skóry naturalnejfot. materiały prasowe
Volvo rezygnuje ze skóry naturalnej

Jednym z przykładów jest tworzywo nazwane Nordico. To nowy materiał wykończeniowy stworzony przez inżynierów Volvo Cars, składający się z materiałów pochodzących z recyklingu, w tym butelek PET oraz materiałów pozyskanego ze ścinków leśnych i z przetworzonych korków do wina. Ten wysokiej jakości materiał ten zadebiutuje w nowej generacji modeli Volvo. Nie możemy się doczekać, aż zasiądziemy w takim fotelu z butelek, ścinków i korków do wina, a wy?

Volvo rezygnuje ze skóry naturalnejfot. materiały prasowe
Volvo rezygnuje ze skóry naturalnej

Ale to nie wszystko. Volvo będzie również nadal oferować opcje mieszanek wełny, pochodzących od dostawców, posiadających certyfikaty odpowiedzialnego pozyskiwania wełny. Firma dąży bowiem do zapewnienia troski o zwierzęta także na etapie dostaw. Jak czytamy w komunikacie prasowym, Volvo dąży również do ograniczenia wykorzystania produktów resztkowych z produkcji zwierzęcej, powszechnie stosowanych w produkcji tworzyw sztucznych, gumy, smarów i klejów, jako część materiału lub jako środek chemiczny w procesie produkcji lub obróbki materiału.

REKLAMA

Znalezienie produktów i materiałów wspierających dobro zwierząt będzie trudne, ale to nie jest powód, aby unikać tego ważnego problemu – powiedział Stuart Templar z Volvo. Tę podróż warto rozpocząć. Posiadanie prawdziwie postępowego i zrównoważonego sposobu myślenia oznacza, że musimy zadawać sobie trudne pytania i aktywnie próbować znaleźć odpowiedzi.

Volvo rezygnuje ze skóry naturalnejfot. materiały prasowe
Volvo rezygnuje ze skóry naturalnej

Firma dąży do tego, by od 2025 roku aż 25 proc. materiałów w nowych samochodach Volvo pochodziło z recyklingu lub miało pochodzenie biologiczne. Do 2040 r. firma chce działać całkowicie w obiegu zamkniętym. W ramach swoich planów działań na rzecz klimatu firma dąży do tego, aby wszyscy jego bezpośredni dostawcy, w tym dostawcy materiałów, wykorzystywali do 2025 roku 100 proc. energii odnawialnej.

Rezygnacja ze skór zwierzęcych ma swoje uzasadnienie środowiskowe. Firma dostrzega negatywny wpływ hodowli bydła na środowisko, w tym wylesianie. Szacuje się, że zwierzęta gospodarskie są odpowiedzialne za około 14 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych związanych z działalnością człowieka, przy czym większość pochodzi z hodowli bydła.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA