REKLAMA

Vosco S106EV. Elektryczne wcielenie Syreny

Fabryka Samochodów Osobowych Syrena S.A. w Kutnie zaprezentowała model Vosco S106EV. To elektryczna wersja nowego wcielenia Syreny.

Vosco S106EV - nowy projekt Materiały prasowe
Vosco S106EV - nowy projekt, fot. kfso.pl

Niemal dokładnie rok temu pisaliśmy o prezentacji polskiego samochodu o nazwie Vosco S106. Było to najnowsze wcielenie samochodu, który jest duchowym spadkobiercą kultowej Syreny. Wtedy też zapowiadana była wersja elektryczna samochodu, która została niedawno zaprezentowana przez FSO Syrena.

REKLAMA

Vosco S106EV – elektryczne wcielenie Syreny

Jak wspomnieliśmy, niedawno temu w Fabryce Samochodów Osobowych Syrena S.A. W Kutnie zaprezentowany został jeżdżący prototyp pojazdu elektrycznego Vosco S106EV. Model ten bazuje póki co na wcześniejszej wersji spalinowej Vosco S106, o której pisaliśmy rok temu. Przy nadwoziu o długości 4,08 metra przyzwoitej wielkości jest bagażnik, który pomieści 338 litrów.

Samochód obecnie jest w fazie testów drogowych, a w fabryce rozpoczęła się budowa kolejnych pięciu egzemplarzy pojazdów elektrycznych S106EV. Projekt ten realizowany jest w ramach dofinansowania z funduszy europejskich programu INNOMOTO.

Zobacz także: redaktor "auto motor i sport" polskim jurorem Car of the Year

REKLAMA

REKLAMA

Vosco S106EV - FSO Syrena S.A. Materiały prasowe
Vosco S106EV - FSO Syrena S.A., fot. kfso.pl

Pojazd Vosco S106EV w wersji prototypowej, pokazany na prezentacji i widoczny na zdjęciach, wyposażony jest w baterię o pojemności 31,5 kWh, co przekładać się ma na około 210 km realnego zasięgu na jednym ładowaniu, wg cyklu NEDC.

Prototypowy model elektryczny ma mieć silnik o mocy maksymalnej 88 KM i 220 Nm momentu obrotowego. Przyspieszenie, ważącego niemal 1,5 tony auta, od 0 do 100 km/h trwać będzie 13,5 sekundy, a sprint do 50 km/h potrwa 4 sekundy. Maksymalna prędkość to 135 km/h.

Zużycie energii szacowane jest na średnio 14,6 kWh/100 km. Ładowanie baterii ze źródła o mocy 3 kW potrwać ma około 9 godzin, a napełnienie jej do 80 proc. pojemności prądem o mocy 22 kW zajmie około 1 godziny.

REKLAMA

Vosco S106EV - nowy projekt Materiały prasowe
Vosco S106EV - nowy projekt, fot. kfso.pl

Vosco S106EV – nowy projekt

Raptem dwa tygodnie po pokazie prototypu, firma FSO Syrena opublikowała pierwsze wizualizacje stylistyki produkcyjnej wersji elektrycznej odmiany modelu Vosco S106. Nowa wizja elektrycznego pojazdu Vosco S106EV ma pokazać, że projekt nie będzie odstawać od tego, co oferują uznani światowi producenci.

Zaczekajmy jednak z oceną auta na jej ostateczną prezentację w formie produkcyjnej. Jak zapowiada producent, oficjalnej premiery ostatecznej wersji nowego modelu auta elektrycznego z Kutna powinniśmy spodziewać się w przyszłym roku.

Plany rozwojowe spółki są większe, bowiem jak czytamy na stronie firmy, „fabryka samochodów z Kutna zamierza wprowadzić na rynek osobowy samochód elektryczny oraz spalinowy, pracuje również nad pojazdami użytkowymi”.

Warto wspomnieć, że Fabryka Samochodów Osobowych Syrena w Kutnie w 2018 roku otrzymała homologację dla pojazdu spalinowego Vosco S106, a obecnie w Kutnie trwa budowa serii przedprodukcyjnej takich pojazdów. Jest to niemały sukces zważywszy, że ostatnim polskim samochodem, który uzyskał homologację był FSO Polonez.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA