W 2023 r. benzyna po 8 złotych

Unijna dyrektywa energetyczna może spowodować drastyczny wzrost cen paliw i osiągnięcie poziomu 8 zł za litr benzyny już w 2023 r. - alarmuje „Rzeczpospolita”.

Stacja paliw Shutterstock
Stacja paliw, fot. shutterstock

Ogłoszony przez Komisję Europejską pakiet zwany Europejskim Zielonym Ładem ma wprowadzić dyrektywę dotyczącą opodatkowania wyrobów energetycznych, w tym benzyny.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

"Gdy przyjrzeć się wysokości nowych stawek, widać wyraźnie, że nowy system ma zniechęcić do stosowania tradycyjnych paliw. Realna stawka akcyzy na benzynę może wzrosnąć nawet dwukrotnie (choć wiele zależy tu od zmiennych, takich jak wartość energetyczna danego typu paliwa). Dziś wynosi ona 1514 zł za 1000 litrów. W efekcie, jako że akcyza wchodzi do podstawy opodatkowania VAT, cena detaliczna benzyny mogłaby osiągnąć nawet 8 zł za litr" – czytamy w piątkowej „Rzeczpospolitej”.

Dyrektywa miałaby zacząć działać od 1 stycznia 2023 r. a KE sugeruje państwom obniżenie innych podatków dla złagodzenia skutków wzrostu cen paliw. Jak pisze „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje w tej sprawie.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA