W Boże Narodzenie 2008 taniej niż przed rokiem

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Wg najnowszych danych ze stałego monitoringu e-petrol.pl, na stacjach tankowania w Polsce benzyna "95" kosztuje przeciętnie 3,47 zł/l, czyli o 11 gr. mniej niż tydzień temu. Olej napędowy potaniał też o 11 gr., do poziomu 3,48 zł/l. Spadki dotyczą też cen autogazu, który stracił na wartości średnio 8 gr i teraz w Polsce kosztuje przeciętnie 1,99 zł/l. Warto jednak zauważyć, że są już w Polsce stacje, na których za LPG płaci się poniżej 1,70 zł/l!

Przypomnijmy - przed rokiem, 24. grudnia 2007, przeciętne ceny paliw w Polsce wynosiły 4,33 zł/l benzyny "95", 4,13 zł/l oleju napędowego i 2,29 zł/l autogazu. Obecne ceny paliw tradycyjnych (benzyna, ON) są więc o prawie złotówkę niższe. Aktualne notowania są też radykalnie niższe od lipcowych szczytów, kiedy to płaciliśmy ponad 4,70 zł/l. Tak mocne spadki cen na przestrzeni ostatnich miesięcy to efekt taniejącej ropy naftowej na międzynarodowych rynkach, a ta z kolei jest wynikiem kryzysu gospodarki światowej i związanego z nim spadku popytu na ropę i paliwa.

Znów spadki objęły wszystkie województwa, choć oczywiście w różnej skali. Największy ruch w dół jednocześnie dla benzyny i oleju odnotowaliśmy za zeszły tydzień w (kolejność przypadkowa) małopolskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i mazowieckim.

Stabilizacja cenowa z lekkimi spadkami, jaka od kilku dni panuje na międzynarodowych rynkach naftowych i na polskim rynku hurtowym paliw, pozwala oczekiwać, że także na stacjach w Polsce ceny pozostaną w najbliższym czasie na relatywnie niskich poziomach. Zatem ani ewentualne powroty z bożonarodzeniowych wyjazdów, ani wyjazdy sylwestrowe w przyszłym tygodniu nie powinny narazić kierowców na zaskoczenie przy dystrybutorze.

Źródło: e-petrol.pl

REKLAMA