W Katowicach wprowadzają ograniczenie do 30 km/h

Od dzisiaj w centrum Katowic nie pojedziesz szybciej niż 30 km/h. Wchodzi nowy przepis, który określa specjalną strefę "Tempo 30", po której można poruszać się nie szybciej niż określona prędkość. Zobacz, gdzie wyznaczono teren objęty ograniczeniem.

Ograniczenie prędkości 30 km/h fot. materiały prasowe

O ograniczeniach prędkości w stolicy Górnego Śląska informują od kilku dni znaki drogowe. Jednak dopiero dziś przepisy zaczynają obowiązywać oficjalnie. Na razie policjanci są wyrozumiali i tylko "rozdają" pouczenia. Gorzej, gdy już zaczną sypać się mandaty. Przekroczyć dozwoloną prędkość 30 km/h jest nie trudno.

REKLAMA

Całe zmiany mają poprawić bezpieczeństwo w centrum miasta i ułatwić życie pieszym oraz rowerzystom. Opinie wśród kierowców są podzielone: jedni inicjatywę pochwalają, inni twierdzą, że to kolejny sposób na łatanie dziury budżetowej.

Ograniczenie prędkości 30 km/h Katowice

Oprócz wyznaczonej strefy "Tempo 30", na zdjęciu zaznaczono także obszar, na którym obowiązuje wyłącznie ruch pieszo-rowerowy. Wstęp będą tam miały jeszcze tramwaje i pojazdy zaopatrzenia.

Projekt kosztował w sumie 150 000 zł. To koszt ok. 70 znaków pionowych i poziomych, ruchów administracyjnych, a także przeprogramowania sygnalizacji świetlnych.

Zobacz również:
REKLAMA