REKLAMA

W Polsce powstaje salon Koenigsegga

W Katowicach obok salonu Ferrari i Maserati powstaje pierwszy w Polsce salon marki Koenigsegg. Z tej okazji zorganizowana została prezentacja najnowszego Koenigsegga Gemera.

Koenigsegg Gemera materiały prasowe, Andrzej Cieplik
Koenigsegg Gemera

Mega GT, jakim jest Koenigsegg Gemera, robi wrażenie nie tylko osiągami, ale również przestronnym wnętrzem. Jest samochodem o napędzie hybrydowym typu plug-in. Rolę silnika spalinowego pełni 2-litrowa jednostka o mocy 600 KM i 600 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Łączna moc systemowa napędu to potężne 1700 KM, a moment obrotowy sięga 3500 Nm. Pomagają w tym trzy silniki elektryczne. Jeden zamocowany przy wale korbowym, a dwa pozostałe przy obu tylnych półosiach. Daje nam to napęd na cztery koła oraz system wektorowania momentu obrotowego. Od 0 do 100 km/h Koenigsegg Gemera rozpędza się w 1,9 sekundy, a rozpędzanie od 0 do 400 km/h zajmować ma mniej, niż w jakimkolwiek konkurencyjnym hipersamochodzie. Na samym tylko prądzie Koenigsegg Gemera pokonać może do 50 km, ale łączny zasięg to aż 1000 kilometrów. Wspomnieliśmy, że Gemera jest hybrydą plug-in. Takie rozwiązanie Christian von Koenigsegg podaje jako optymalne. Rezygnacja z ciężkich akumulatorów na rzecz mniejszego zapasu energii (zaledwie 15 kWh) równoważona jest przez mocny i oszczędny (oraz lekki – 70 kg) silnik spalinowy, dając wymierne korzyści. Auto ma ważyć nieco ponad 1,7 tony, podczas gdy podobne parametry przy napędzie elektrycznym podniosłyby – zdaniem twórców – masę auta do 2,3 tony. Ciekawostką jest także fakt, że Koenigsegg Gemera, przy wszystkich cechach rasowego hipersamochodu, okazuje się być rodzinnym Gran Turismo. Ma bowiem cztery fotele, na których wygodnie zasiądzie czwórka rosłych pasażerów – szef szwedzkiej marki mówi, że zmieszczą się tam czterej dwumetrowcy.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

W Polsce powstaje salon Koenigsegga - Święto megasamochodów 

W ten weekend w katowickiej galerii La Squadra oprócz Gemery są prezentowane 4 inne modele: Agera, Jesko, Jesko Absolut oraz legendarny One of 1 – jedyny taki egzemplarz na świecie. Katowickie dealerstwo będzie pierwszym salonem Koenigsegga nie tylko w Polsce, ale również na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Ekskluzywna szwedzka marka jest dziełem genialnego wynalazcy i biznesmena Christiana Erlanda Haralda von Koenigsegga, który udowodnił, że wcale nie trzeba wielkich koncernów, żeby tworzyć motoryzacyjne dzieła sztuki o powalających osiągach.

zobacz galerię

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA