W grudniu obniżki cen paliw

Stacja benzynowa JET
Stacja benzynowa JET

Z monitoringu cen paliw, przeprowadzonego w poniedziałek, 3 grudnia, przez e-petrol.pl wynika, że popularna benzyna bezołowiowa 95 kosztuje w tym tygodniu średnio 4,43 zł, tj. o 1 gr więcej niż tydzień temu. Olej napędowy kosztuje 4,17 zł - wzrost o 5 gr.

Z najnowszej analizy detalicznych cen paliw w Polsce przeprowadzonej przez e-petrol.pl wynika, że w tym tygodniu cena benzyny bezołowiowej 95 zanotowała korekcyjną zwyżkę o 1 gr na litrze (4,43 zł), gatunek Premium kosztuje 4,68, tyle samo co tydzień temu. Podrożał o 4 gr na litrze olej napędowy, który kosztuje dziś średnio w kraju 4,22 zł. Najtańszym paliwem niezmiennie pozostaje autogaz, który kosztuje 2,29 zł za litr.

Najtaniej w tym tygodniu można było kupić benzynę po 4,21 zł/l w Gdańsku, Ostrowie Wielkopolskim i Sosnowcu. Za olej napędowy najmniej wydają mieszkańcy Wałbrzycha (3,99 zł), Sosnowca, Tychów, Grudziądza i Malborka (4,03 zł/l).

Głębiej do kieszeni muszą sięgać mieszkańcy Opola, Mazowsza i Ziemi Lubuskiej - za litr popularnej benzyny 95 właściciele stacji paliw oczekują nawet 3,37 zł. Olej napędowy w tym tygodniu najdroższy jest na Podkarpaciu - średnio 4,30 zł/l., w cenie 4,28 zł diesel oferowany jest na Mazowszu i w Małopolsce.

Pierwszy tydzień grudnia w tym roku będziemy kojarzyć prawdopodobnie z najwyższą ceną oleju napędowego na stacjach w naszym kraju. Z uwagi na spadki cen hurtowych w ostatnich dniach pojawiła się szansa na całkiem realne obniżki cen w sprzedaży detalicznej. Kierowcy będą musieli jednak uzbroić się jeszcze w odrobinę cierpliwości i poczekać kilka dni, nim właściciele o kilka-kilkanaście groszy skorygują ceny diesla na pylonach.

PKN Orlen oraz Grupa Lotos w ostatnich dniach obniżały również ceny benzyn. Wg analiz e-petrol.pl w czwartek i piątek możliwe są dalsze spadki cen w hurcie, łącznie o ok. 50 zł. Jeśli rafinerie zdecydują się na takie korekty, wówczas ceny na stacjach mogą spaść o ok. 5-6 gr na litrze.

Od 28 listopada rafinerie reagowały obniżkami na zmiany cen na międzynarodowym rynku paliw. W sprzedaży hurtowej u obu polskich producentów taniały zarówno benzyny jak i diesel. Przy utrzymaniu się tendencji spadkowej kierowcy w okresie przedświątecznym mogą tankować benzynę w średniej cenie oscylującej wokół 4,30 zł za litr. Olej napędowy może kosztować nieco poniżej 4 zł, a autogaz ok. 2,25 zł/l.

ePetrol.pl

REKLAMA
Zobacz również:
REKLAMA