WRC 2017: Idą zmiany

Pojawiły się pierwsze wzmianki o zmianach w regulaminie technicznym w WRC na rok 2017. Do rajdów powraca też stara legenda.

Kościuszko

Nowe regulacje trzymały w napięciu nie tylko fanów rajdów, ale też ekipy techniczne, które nie wiedziały w którą stronę mają ulepszać rajdówki. Wstępnie ustalono już regulamin techniczny, pełne dane mają być znane do końca roku.

REKLAMA

Co się zmieni w sezonie 2017 roku w WRC?

Z pewnością rajdy staną się bardziej widowiskowe. Samochody staną się szersze o 55 mm, dostaną większe spoilery, które w myśl nowych przepisów będą mogły wystawać poza obrys tylnego zderzaka. Zwiększą się także moce aut rajdowych. Silniki będą osiągać moc ok. 380 KM, gdy teraz jest to ok. 300-320 KM. Dodatkowy zastrzyk mocy gwarantuje większa zwężka w układzie dolotowym, której średnica wynosi 36 mm - o 3 mm więcej niż dotychczas. Maksymalne ciśnienie doładowania może osiągać wartość nawet 2,5 bara. Same rajdówki mają być lżejsze o 25 kg. Teraźniejszy limit bez załogi wynosi 1200 kg.

Co przyniosą nowe zmiany?

Bardziej agresywny wygląd, mocniejsze silniki, a zatem szybsze przejazdy - o wpłynie na kibiców, których Światowa Rada Sportów Motorowych chce przyciągnąć na rajdowe OES-y. Podczas ustalania nowych warunków brano pod uwagę koszty, które muszą ponieść konstruktorzy. Przepisy moderowano tak, aby trzeba było drastycznie przerabiać maszyn.

Tommy Mäkinen w zespole Toyoty WRC

W sezonie 2017 Toyota planuje obsadzić Tommy'ego Makinena na stanowisku szefa programu rajdowego Toyota Gazoo Racing. W latach 1996-1998 "latający fin" zdobył tytuł mistrza WRC cztery razy. Jeździł wtedy samochodami Mitsubishi.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA