WRC: Polacy na podium mistrzostw świata

Polskie załogi jadące w barwach ORLEN Team w Rajdowych Mistrzostwach Świata zakończyły sezon ze świetnymi wynikami. Kajetanowicz czwarty raz z rzędu stanął na podium, a Marczyk w swoim debiucie zajął 5. miejsce w klasyfikacji WRC Junior.

Kajetanowicz i Szczepaniak w rajdzie Japonii 2022 fot. materiały prasowe/Kajto.pl
Kajetanowicz i Szczepaniak w rajdzie Japonii 2022

Kajetan Kajetanowicz na podium WRC2

Załoga Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, jadąca Skodą Fabią Rally2 evo w barwach ORLEN Team, zajęła na koniec sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata trzecie miejsce w bardzo mocno obsadzonej klasyfikacji WRC2. To ogromny sukces, ponieważ po połączeniu kategorii WRC2 i WRC3 w jedną – WRC2 Open – w klasyfikacji końcowej sezonu 2022 sklasyfikowanych zostało aż 130 załóg, w tym zespołów fabrycznych. To zarazem czwarte z rzędu podium Rajdowych Mistrzostw Świata dla załogi prowadzonej przez popularnego Kajto w łącznie piątym sezonie na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. Cztery ostatnie lata załoga kończyła w czołowej trójce:

  • 2019 - drugie miejsce w WRC2,
  • 2020 - trzecie miejsce w WRC3,
  • 2021 - drugie miejsce w WRC3,
  • 2022 - trzecie miejsce w WRC2.

W tym roku, mimo tak mocno obsadzonej stawki, Kajto był o włos od największego możliwego sukcesu, jakim byłby tytuł mistrzów świata. Do ostatniego rajdu polska załoga zachowywała realne szanse na awans z trzeciej pozycji o nawet dwa miejsca, mając już zagwarantowane co najmniej trzecie miejsce na koniec sezonu. Polacy podjęli rękawicę, solidnie przygotowując się do zawodów, które po 12 latach przerwy wróciły do kalendarza WRC. Niestety, w walce o cenne sekundy z największym rywalem, Emilem Lindholmem, który ostatecznie został mistrzem świata, Kajto wypadł z trasy na piątkowym etapie, uszkadzając swój samochód. Stało się to na odcinku specjalnym, zawierającym widowiskowy przejazd przez tunel, gdzie już pierwszy przejazd tej próby przyniósł sporo dramatów – cenne minuty stracił tam ośmiokrotny mistrz świata Sebastien Ogier, a samochód Daniego Sordo spłonął doszczętnie.

Kajetanowicz i Szczepaniak w rajdzie Japonii 2022fot. materiały prasowe/Kajto.pl
Kajetanowicz i Szczepaniak w rajdzie Japonii 2022

Świetny sezon Kajto – wygrana w Rajdzie Safari

Przed startem w Japonii Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak byli już pewni miejsca na podium w kategorii WRC2. Na ten świetny wynik złożyły się kapitalne wyniki wywalczone w najtrudniejszych rajdach, bo Polacy wygrali przecież w debiucie w ekstremalnie trudnym Rajdzie Safari, a także zajmowali drugie miejsca w rajdach Chorwacji, Portugalii i Nowej Zelandii. Było też piąte miejsce w Rajdzie Estonii, a także szóste w Rajdzie Katalonii.

– Jestem dumny z mojego zespołu ORLEN Rally Team. Razem z RaceSeven wykonali w tym roku ogromną, wręcz tytaniczną pracę. Wszyscy walczyliśmy do samego końca i to dało nam kolejne, czwarte z rzędu podium na koniec sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata. Po połączeniu dwóch kategorii walczyliśmy z naprawdę potężnymi przeciwnikami. Podjęliśmy tę rękawicę, jesteśmy pierwszym prywatnym zespołem w końcowej klasyfikacji, przed nami dwie załogi fabryczne, kilka z nich znalazło się też za nami. Mogę powiedzieć, że na początku roku, wiedząc, z kim przyjdzie nam się zmierzyć, podium było jedynie marzeniem i to marzenie udało się zrealizować. Choć koniec tej rywalizacji jest dla nas trudny, to cały sezon jest wspaniały – podsumował Kajetan Kajetanowicz, kierowca ORLEN Rally Team.

 

Mikołaj Marczyk 5. w WRC2 Junior w debiucie

W sezonie 2022 w Rajdowych Mistrzostwach Świata uczestniczyła także druga polska załoga w barwach ORLEN TeamMikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, także jadący Skodą Fabią Rally2 evo. Bardzo zdolny i już utytułowany kierowca był w poprzednim sezonie rajdowym mistrzem Polski i drugim wicemistrzem Europy, natomiast w roku 2022, przy wsparciu PKN ORLEN, możliwe było rozpoczęcie walki w najwyższej światowej lidze – mistrzostwach WRC. Mikołaj Marczyk w sezonie 2022 startował w klasie WRC2 Junior, gdzie w klasyfikacji końcowej zajął bardzo wysokie 5. miejsce na 27 sklasyfikowanych załóg, a przy tym otrzymywał także punkty w klasie WRC2, gdzie ostatecznie był 16. na 130 sklasyfikowanych załóg.

Marczyk i Gospodarczyk w rajdzie Katalonii 2022fot. materiały prasowe/mikomarczyk.pl
Marczyk i Gospodarczyk w rajdzie Katalonii 2022

Na zakończenie sezonu Marczyk i Gospodarczyk wystartowali w Rajdzie Katalonii, gdzie załoga ORLEN Team zajęła wysokie 10. miejsce w mocno i licznie obsadzonej klasie WRC2 Open oraz świetne 6. miejsce w klasie WRC2 Junior, wyrywając jedną pozycję na ostatnim odcinku rajdu. Był to kolejny bardzo dobry występ załogi ORLEN Team, która zachwycała kibiców i ekspertów swoim tempem, stając na podium w swoich debiutach w niesamowicie wymagających imprezach, jak Rajd Portugalii czy Rajd Finlandii.

– Ten sezon bardzo przypomina mi rok 2020. Wtedy debiutowaliśmy w mistrzostwach Europy i musieliśmy nauczyć się nowych rajdów – ich charakterystyki. Ta wiedza zaprocentowała tym, że w 2021 roku byliśmy na trasach ERC jedną z najszybszych załóg i zdobyliśmy tytuł mistrzów Europy juniorów. Wierzę w to, że tutaj będzie podobnie. W 2022 roku celem była nauka i poznanie nowych rajdów, nowego cyklu – mistrzostw świata. Cel zrealizowaliśmy w 100 procentach. Ogrom wiedzy, którą zebraliśmy, będzie bezcenny w przyszłości. Jestem przekonany o tym, że w przyszłym sezonie będziemy walczyli o najwyższe pozycje. Jesteśmy gotowi do walki o przyszłość – Powiedział Miko Marczyk, podsumowując sezon 2022.

Marczyk i Gospodarczyk w rajdzie Katalonii 2022fot. materiały prasowe/mikomarczyk.pl
Marczyk i Gospodarczyk w rajdzie Katalonii 2022

Końcowa klasyfikacja WRC2 – sezon 2022:

1. Emil Lindholm - 116 pkt.
2. Andreas Mikkelsen - 109 pkt.
3. Kajetan Kajetanowicz - 104 pkt.
4. Yohan Rossel - 98 pkt.
5. Nikołaj Griazin - 85 pkt.
6. Teemu Suninen - 68 pkt.
7. Chris Ingram - 56 pkt.
8. Jari Huttunen - 55 pkt.
9. Grégoire Munster - 48 pkt.
10. Hayden Paddon - 43 pkt.
...
16. Mikołaj Marczyk – 27 pkt.

 

Końcowa klasyfikacja WRC2 Junior – sezon 2022:

1. Emil Lindholm - 144 pkt.
2. N. Gryazin - 104 pkt.
3. C. Ingram - 92 pkt.
4. F. Zaldivar - 78 pkt.
5. M. Marczyk - 67 pkt.