WRC Rajd Finlandii: Miko Marczyk na podium

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk zaliczyli udany debiut w Rajdzie Finlandii, meldując się na mecie na podium w klasie WRC2 Junior. Ekipa w barwach ORLEN Team zaczęła rajd od zwycięstwa na pierwszym odcinku specjalnym.

WRC Rajd Finlandii 2022 - Marczyk i Gospodarczyk fot. materiały prasowe
WRC Rajd Finlandii 2022 - Marczyk i Gospodarczyk

Po zwycięstwie w 78. ORLEN Rajdzie Polski i zebraniu cennych doświadczeń w niedawnym Rajdzie Estonii, załoga Marczyk/Gospodarczyk pokazała świetną jazdę i zebrała cenne punkty w niezwykle szybkim Rajdzie Finlandii, zaliczanym do cyklu mistrzostw WRC. Polacy po znakomitym występie tracą już tylko dwa punkty do podium mistrzostw świata w klasyfikacji całego sezonu. Warto podkreślić, że debiutująca w tym legendarnym rajdzie polska załoga rozpoczęła rywalizację z wysokiego c, zwyciężając w pierwszym odcinku specjalnym Harju 1. Nagranie z tego przejazdu opublikował na swoim facebookowym profilu Miko Marczyk, podkreślając przy tym:

– Kończymy pierwszy dzień Secto Rally Finland z wielkimi uśmiechami na twarzach – 1 miejsce w klasyfikacji generalnej WRC2 na odcinku Harju 1 rozpoczynającym ten niezwykły rajd! Mamy kolejny, drugi wygrany odcinek specjalny w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Nie chcę umniejszać temu wydarzeniu, bo wygrać odcinek specjalny i kończyć dzień razem z Szymonem jako liderzy klasy WRC2 to dla mnie satysfakcja. Mam nadzieję, że dla Was, kibiców również.

 

 

Marczyk i Gospodarczyk pokazali mądrą jazdę

Jadący Skodą Fabią Rally2 evo Mikołaj Marczyk z pilotem Szymonem Gospodarczykiem przez cały rajd pokazywali ogromną koncentrację, ale i pokorę dla wymagających, niezwykle szybkich szutrowych tras. Tam gdzie debiutująca w Finlandii załoga nie czuła się jeszcze zbyt pewnie, jazda była ostrożniejsza, natomiast w innych miejscach polska ekipa zachwycała szybkością i precyzją, dwukrotnie meldując się na oesowym podium sobotnich zmagań. Po drugim dniu rywalizacji Miko podkreślił, że wynik jest nawet lepszy, niż się spodziewali.

– To był dla nas bardzo udany dzień. Jedziemy powyżej moich oczekiwań, cieszę się z każdego odcinka specjalnego i mam pełną satysfakcję z jazdy. Na ten moment zajmujemy 5. miejsce w WRC2 Junior i 9. w generalce WRC2. Największy dzień Secto Rally Finland czeka nas jutro. To będzie krótka noc, o 6 rano meldujemy się w parku serwisowym i jedziemy na 150 kilometrów odcinków specjalnych – powiedział Marczyk na mecie drugiego dnia rywalizacji.

WRC Rajd Finlandii 2022 - Marczyk i Gospodarczykfot. materiały prasowe
WRC Rajd Finlandii 2022 - Marczyk i Gospodarczyk

Kolejny etap przyniósł poprawę formy i awans zarówno w kategorii WRC2 Junior, jak i w „generalce” mocno obsadzonej klasy WRC2. Co powiedział Miko Marczyk po trzecim dniu zmagań?

– 3. miejsce w WRC2 Junior i 7. miejsce w klasyfikacji generalnej WRC2 na koniec trzeciego dnia Secto Rally Finland! Jesteśmy bardzo zadowoleni z takiego wyniku i z naszego tempa. Dobrze czujemy się w samochodzie, te trasy są niesamowite! Od mety dzielą nas cztery jutrzejsze odcinki specjalne o łącznej długości niespełna 44 kilometrów. Czas na krótką regenerację i jutro walczymy dalej.

Podium dla Polaków w Rajdzie Finlandii

Ostatecznie Miko i Szymon stanęli na 3. stopniu podium 8. rundy Rajdowych Mistrzostw Świata. W klasie WRC2 Junior przed nimi znalazły się wyłącznie dwie fińskie załogi – gospodarze są na tym terenie wyjątkowo mocni i trudni do pokonania. Załoga ORLEN Team zajęła również znakomite 6. miejsce w klasie WRC2 Open.

WRC Rajd Finlandii 2022 - Marczyk i Gospodarczykfot. materiały prasowe
WRC Rajd Finlandii 2022 - Marczyk i Gospodarczyk

– Dojeżdżamy do mety Rajdu Finlandii w znakomitych nastrojach. Zajmujemy 3. miejsce w klasie WRC2 Junior. W klasyfikacji całego sezonu przesuwa nas to na 4. miejsce. Muszę wam zdradzić, że Rajd Finlandii to jedna wielka przyjemność z jazdy. Trafiliśmy w miejsce, w którym liczy się tylko to, aby pojechać najszybciej, jak się tylko da. Naciskać na gaz na całego i latać przez niezliczoną liczbę mniejszych, bądź większych szczytów – mówił na mecie Mikołaj Marczyk.

– Od samego początku ten rajd układał się dla nas dobrze. Oczywiście były momenty trudniejsze – ale to kolejny rajd, w którym debiutujemy, więc tak musi po prostu być. Jechaliśmy natomiast bezpiecznie, cały czas mieliśmy na uwadze to, jakie mamy cele. Ostatecznie jestem zadowolony i z tempa i z całej wiedzy, jaką zebraliśmy na tym rajdzie. Jestem przekonany o tym, że w przyszłości będziemy mogli się tutaj pojawić i powalczyć o czołowe lokaty. Ta wiedza z tego roku jest bezcenna. Odczuwam pełną satysfakcję z tego wyniku – podsumował zawodnik ORLEN Team.

WRC Rajd Finlandii 2022 - Marczyk i Gospodarczykfot. materiały prasowe
WRC Rajd Finlandii 2022 - Marczyk i Gospodarczyk

– Meta Rajdu Finlandii. To niesamowite uczucie dojechać tutaj na podium. Taki wynik przed startem byłby dla nas spełnieniem marzeń. Jest tutaj bardzo trudno, szybko, niebezpiecznie, ale podołaliśmy – wykonaliśmy nasze zadanie. Dzisiaj toczyliśmy walkę z bardzo szybkim 21-letnim Paragwajczykiem Fabrizio Zaldivarem i to my wygraliśmy, dowieźliśmy nasz wspaniały wynik do mety – podkreślił Szymon Gospodarczyk.

– Były trudne momenty – na przykład wczoraj, kiedy oesy nawiedziła ulewa. Trzeba było być bardzo czujnym. Jest tu naprawdę niesamowicie. Ogromne prędkości, jeszcze większe skoki. Praktycznie cały czas jedziemy na piątym biegu – trochę tak, jakbyśmy mieli automatyczną skrzynię biegów. Jesteśmy bardzo szczęśliwi. I z całej wiedzy, którą stąd wywieziemy i z wyniku, który pozwolił nam awansować w górę tabeli – zakończył pilot trzeciej załogi Rajdu Finlandii w klasie WRC 2 Junior.

W punktacji sezonowej WRC2 Junior Marczyk i Gospodarczyk zajmują aktualnie 4. miejsce, tracąc zaledwie 2 punkty do trzeciego Nikołaja Griazina i ledwie 8 oczek do drugiego Chrisa Ingrama.