WRC Rajd Nowej Zelandii: Kajto drugi w WRC2

Rajd Nowej Zelandii był dla Kajetana Kajetanowicza świetnym debiutem w barwach ORLEN Team. Polska załoga wywalczyła drugie miejsce w klasie WRC2, licząc się w walce o tytuł mistrzów świata.

Kajetanowicz w rajdzie Nowej Zelandii 2022 fot. materiały prasowe/Kajto.pl
Kajetanowicz w rajdzie Nowej Zelandii 2022

Po niedawnym połączeniu ORLEN-u z Lotosem powstał gigant, który wspierać będzie blisko 90 zawodników, ponad 70 klubów, 10 związków i 2 komitety. Do zespołu ORLEN Team dołączył tym samym m.in. Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny rajdowy mistrz Europy i dwukrotny wicemistrz serii WRC 2 i WRC 3. W sezonie 2022 popularny Kajto ma wielkie szanse na tytuł mistrza świata WRC2, ponieważ na zaledwie dwa rajdy przed końcem sezonu zajmuje drugą lokatę w klasyfikacji generalnej, w czym pomógł niepodważalny sukces – drugie miejsce wywalczone w zakończonym właśnie rajdzie Nowej Zelandii.

Kajetanowicz w rajdzie Nowej Zelandii 2022fot. materiały prasowe/Kajto.pl
Kajetanowicz w rajdzie Nowej Zelandii 2022

Kajetan Kajetanowicz wiceliderem mistrzostw świata

Kajetan Kajetanowicz, jadący z doświadczonym pilotem Maciejem Szczepaniakiem, wywalczyli drugie miejsce w mocno obsadzonym i bardzo trudnym, bo rozgrywanym w deszczowych warunkach rajdzie Nowej Zelandii, który dla załogi ORLEN Rally Team był debiutanckim występem w tych zawodach. Kajetanowicz wraz z Maciejem Szczepaniakiem pokonali w bezpośredniej walce wielu utytułowanych, lokalnych zawodników, w tym utalentowanego kierowcę z Nowej Zelandii Haydena Paddona, który przez kilka sezonów był kierowcą fabrycznym, a obecnie jest rajdowym mistrzem Nowej Zelandii.

Najważniejsze jest jednak, że Polacy dopisali do swojego konta sporo, bo aż 20 punktów, dzięki którym na dwa rajdy przed końcem sezonu są oni wiceliderami kategorii WRC2, będąc jednocześnie na bardzo dobrej pozycji do walki o końcowy triumf. Do liderujących Andreasa Mikkelsena z pilotem Torsteinem Eriksenem tracą obecnie zaledwie 13 punktów.

Kajetanowicz w rajdzie Nowej Zelandii 2022fot. materiały prasowe/Kajto.pl
Kajetanowicz w rajdzie Nowej Zelandii 2022

Rajd Nowej Zelandii stanowił kolejny debiut dla Kajetana Kajetanowicza, po czerwcowym rajdzie Safari, który Polak wygrał w swojej kategorii. Kajto wiedział, że przyjazd do oddalonego o ponad 17 600 kilometrów Auckland będzie wymagał cierpliwości, solidnej postawy i podejmowania najlepszych decyzji. Wytrwale przepracowany okres przygotowań przyniósł wymierny skutek, dzięki czemu ustronianin razem z Maciejem Szczepaniakiem pokazali bardzo dobre tempo, rywalizując na szutrowych trasach. Szybszy od Polaków był jedynie bardzo doświadczony, aktualny mistrz Nowej Zelandii i reprezentujący przez pięć sezonów fabryczny zespół Hyundaia w mistrzostwach świata Hayden Paddon, pilotowany przez Johna Kennarda. Podium uzupełnili Shane van Gisbergen z Glenem Westonem.

Kajetanowicz w rajdzie Nowej Zelandii 2022fot. materiały prasowe/Kajto.pl
Kajetanowicz w rajdzie Nowej Zelandii 2022

– To był dla nas bardzo udany weekend. Z końca świata, jakim jest Rajd Nowej Zelandii, przywieziemy do Polski drugie miejsce i bardzo ważne punkty do klasyfikacji sezonowej mistrzostw świata. Trochę mi ulżyło. Wyprawa tutaj, ponad 17 tysięcy kilometrów od domu, była fantastyczną rajdową przygodą, ale też największym logistycznym przedsięwzięciem w całej mojej karierze. Od początku czułem więc ogromną presję, szczególnie że startowałem tutaj po raz pierwszy i to przeciwko świetnym i utytułowanym kierowcom, którzy prawie wychowali się na tych trasach. Wszystko jednak zagrało i funkcjonowało bardzo dobrze, a zaangażowanie i serce do walki Maćka i całego zespołu ORLEN Rally Team było nieocenione. Dziękuję również moim partnerom, bez których nie byłoby nas tutaj, a także kibicom, którzy w Polsce mimo późnej pory trzymali za nas kciuki i podobnie jak mój tata „zarywali” noce, by oglądać, jak kręcę kierownicą podczas relacji live. Z wami mogę pojechać na koniec świata i jeszcze dalej! Czeka nas długa podróż do domu i zdecydowanie mniej czasu niż bym chciał na odpoczynek z rodziną, za którą bardzo tęsknię i której również dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość. Już za dwa tygodnie ruszamy do Hiszpanii, na kolejną rundę Rajdowych Mistrzostw Świata, jesteśmy w grze o tytuł – podsumował Kajetan Kajetanowicz w wypowiedzi dla serwisu Kajto.pl.

W rajdzie Nowej Zelandii reprezentanci ORLEN Rally Team zdobyli łącznie 20 punktów (18 za drugie miejsce i 2 za superoes), które pozwoliły im awansować na drugą pozycję w tabeli rocznej WRC2. W końcowym rozrachunku pod uwagę bierze się 6 najlepszych wyników z 7 pierwszych startów. Na czele klasyfikacji kierowców widnieje Andreas Mikkelsen, z dorobkiem 109 punktów i siedmioma startami na koncie. Kajetanowicz traci do niego 13 punktów, ale może punktować jeszcze w dwóch rajdach. Na trzeciej pozycji jest Emil Lindolm (89 punktów i pięć startów).

Kajetanowicz w rajdzie Nowej Zelandii 2022fot. materiały prasowe/Kajto.pl
Kajetanowicz w rajdzie Nowej Zelandii 2022

Rajd Nowej Zelandii 2022, klasyfikacja WRC2

  1. Paddon/Kennard (Nowa Zelandia, Hyundai i20 N Rally2) 2:58:05,1 s
  2. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Skoda Fabia Rally2 Evo) +2:33,1 s
  3. van Gisbergen/Weston (Nowa Zelandia, Skoda Fabia R5) +3:25,1 s

Klasyfikacja WRC2 po rajdzie Nowej Zelandii:

  1. A. Mikkelsen – 109 pkt. w 7 rajdach
  2. K. Kajetanowicz – 96 pkt. w 5 rajdach
  3. E. Lindholm – 89 pkt. w 5 rajdach
  4. Y. Rossel – 80 pkt. w 6 rajdach
  5. N. Gryazin – 70 pkt. w 6 rajdach

W następnym rajdzie śledzić będziemy występ aż dwóch załóg w barwach ORLEN. 20-23 października w rajdzie Katalonii zobaczymy zarówno Kajetana Kajetanowicza walczącego o tytuł mistrza WRC2, jak i Miko Marczyka, startującego w klasyfikacji WRC2 Junior i zajmującego obecnie 5. miejsce, z taką samą liczbą punktów jak czwarty zawodnik i stratą 20 oczek do miejsca na podium sezonu.