WRC — za nami Rajd Korsyki

Po czterech rundach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata mamy czterech zwycięzców. Czy przy tak wyrównanej walce Sebastien Ogier ma szanse na tytuł?

WRC – Rajd Korsyki
WRC – Rajd Korsyki

Rajd Monte Carlo wygrał Sebastien Ogier, w Szwecji najlepszy był Jari-Matti Latvala, w Rajdzie Meksyku triumfował Kris Meek, a na krętych drogach Korsyki najszybszy był Thierry Neuville — takiego początku sezonu w WRC nie było od wielu, wielu lat. Walka o mistrzostwo ciągle jest otwarta, żaden kierowca nie zdominował zawodów, a żaden samochód nie jest w stanie pokazać swojej przewagi nad konstrukcjami konkurencji.

REKLAMA

No i co najważniejsze, i wręcz nie do pomyślenia w ostatnich 13 latach, kierowca o imieniu Sebastien nie dominuje. Przez lata bezdyskusyjnie najszybszy był Sebastien Loeb, który mistrzem świata był 9 razy, a od czterech lat bez skrupułów mistrzostwa wygrywa Sebastien Ogier. Jednak usunięcie się w cień zespołu Volkswagena i przymuszony transfer do innego zespołu – w tym wypadku do teamu M-Sport – sprawiło, że Ogier nie może być pewny mistrzostwa jak w latach ubiegłych.

Wracając do rywalizacji — w ten weekend rozgrywał się Rajd Korsyki, który w zeszłym roku wrócił do łask WRC po wycofaniu finansowania dla innego rajdu WRC we Francji, rozgrywanego w Alzacji. Po wielu przygodach konkurentów — problemy techniczne Meeka i Ogiera oraz wypadki Hänninena i Tanaka – na najwyższym stopniu podium stanął kierowca Hyundaia i20 WRC, Thierry Neuville pilotowany przez Nicolasa Gilsoula. Belg o prawie 55 sekund wyprzedził drugich na podium Sebastiena Ogiera i Juliena Ingrassię (Ford Fiesta WRC) oraz trzecich Daniego Sordo i Marca Martina, również w Hyundaiu.

Wielu kierowców podczas tego rajdu, pierwszego w pełni asfaltowego w tym sezonie, miało problemy techniczne z samochodami. Najlepszym przykładem niech będą Sebastien Ogier, który przez problemy z Fiestą stracił zwycięstwo (zablokowały się dyferencjały, popsuł hamulec ręczny, a auto nie miało mocy) oraz Kris Meek, który również przez moment był na prowadzeniu (w jego Citroenie C3 WRC został uszkodzony silnik).

Na tę chwilę klasyfikacji generalnej ciągle przewodzi Sebastien Ogier, przed Jari-Mattim Latvalą i Thierrym Neuvillem. Kolejna runda, czyli Rajd Argentyny, startuje 28 kwietnia.

REKLAMA