REKLAMA

Wakacyjne kierunki Polaków. Dokąd w podróż samochodem?

Na wakacyjny urlop Polacy często wybierają się samochodem i spędzają go w Polsce. Które kierunki są najpopularniejsze?

Kierowca shutterstock.com
Kierowca

Góry, Mazury i Morze Bałtyckie, ale i Roztocze, Wielkopolska czy Dolny Śląsk. Eksperci systemu Yanosik, korzystając z danych udostępnianych przez wielomilionową rzeszę kierowców, sporządzili raport pokazujący, nie tylko jaki kierunek jest najczęściej wybierany przez Polaków podczas letnich wakacji, ale i to, czy mieszkańcy poszczególnych miast mają określone trendy urlopowe.

Morze, góry czy Mazury?

Morze czy góry – z tym pytaniem spotkał się chyba każdy Polak planujący wakacyjny wypoczynek w kraju. Nic w tym dziwnego, gdyż kraj nad Wisłą ma wiele walorów turystycznych, często niedocenionych przez nas samych.

Jakie są zatem preferencje naszych rodaków? Odpowiedź na to pytanie przedstawiają statystyki pozyskane z systemu dla kierowców Yanosik, z którego korzysta średnio 1,5 mln użytkowników miesięcznie.

– W analizie uwzględniliśmy przejazdy w okresie letnim ubiegłego roku do powiatów słynących z miejsc turystycznych, w których kierowcy spędzili od 7 dni do 3 tygodni. W ten sposób wygenerowaliśmy ruch, który pozwolił nam określić, jakie są najpopularniejsze kierunki wakacyjne wśród mieszkańców największych miast w Polsce – komentuje Julia Rachwalska z Yanosika.

Zobacz także: autocasco na godziny - przełom w ubezpieczeniach

REKLAMA

REKLAMA

Miejsce zamieszkania a wybór celu podróży

Polacy chętnie spędzają letni urlop nad Morzem Bałtyckim. Ponad 60 proc. tras wyznaczonych w aplikacji Yanosik w okresie wakacyjnym prowadziło właśnie do miejscowości położonych w powiatach nadmorskich.

Sporą popularnością cieszą się również polskie góry, dokąd kierowało niemal 23 proc. wszystkich tras urlopowych. Z kolei 13 proc. wyznaczonych w systemie Yanosik tras prowadziło na tereny Mazur. Nie jest zaskoczeniem, że właśnie te trzy regiony znalazły się w czołówce. Z drugiej strony raport pokazuje, gdzie można próbować uciekać od przepełnionych turystami miejsc.

– Ciekawy jest aspekt regionalny. Okazuje się, że duży wpływ na wybór kierunku wakacyjnego w Polsce ma miejsce zamieszkania. Dla przykładu, osoby na co dzień przebywające w Trójmieście w dużej mierze wybierają urlop nad Morzem Bałtyckim, natomiast Wrocławianie wolą spędzać czas wolny w górach. Taka tendencja wyjazdowa może być podyktowana łatwością dojazdu do miejsca wypoczynku. W tym przypadku duże znaczenie ma dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa – komentuje ekspertka.

Szczegóły związane z wyborem wakacyjnego kierunku przedstawia poniższa tabela.

Gdzie Polacy spędzają wakacje?Materiały prasowe
Gdzie Polacy spędzają wakacje? źródło: Yanosik

Jakie dokładniej miejsca na urlop wybierają polscy turyści? Na początek warto przyjrzeć się polskiemu Wybrzeżu.

Zobacz także: dopłaty do aut elektrycznych w Polsce

REKLAMA

Najpopularniejsze miejsca na urlop nad Morzem Bałtyckim

Nad polskim morzem prym wiedzie powiat pucki – tam, spośród wszystkich kierunków nadmorskich, prowadzi aż 16 proc. tras wyznaczanych w aplikacji Yanosik. Na tym obszarze najbardziej znanymi miejscowościami są: Władysławowo, Karwia, Białogóra czy też miejsca z Półwyspu Helskiego: Chałupy, Jastarnia czy Hel.

Następnym najpopularniejszym rejonem na Bałtykiem jest powiat sławieński z Darłowem, Dąbkami czy Jarosławcem. Tam prowadzi ok. 10 proc. całego nadmorskiego ruchu turystycznego. W TOP 5 najczęściej wybieranych kierunków nadmorskich znalazły się takie obszary jak:

  • powiat słupski (np. Ustka, Dębina, Rowy),
  • powiat gryficki (np. Rewal, Trzęsacz, Pobierowo, Niechorze),
  • powiat koszaliński (np. Mielno, Łazy, Unieście, Sarbinowo).

Najpopularniejsze miejsca na urlop na Mazurach

Na Mazurach najpopularniejszy turystycznie okazał się powiat giżycki, do którego kierowało się ponad 21 proc. ogólnego ruchu turystycznego, prowadzącego do regionu mazurskiego. Obszar ten to przede wszystkim Giżycko z twierdzą Boyen, miejscowość wypoczynkowa Wilkasy, Ryn z zamkiem krzyżackim czy też Jezioro Niegocin i Jezioro Kisajno.

Drugie miejsce na podium należy do powiatu ostródzkiego, z Ostródą na czele, gdzie swój początek ma trasa Kanału Elbląskiego. W rejonie tym Polacy mogą także spędzać czas nad licznymi jeziorami wchodzącymi w skład Pojezierza Iławskiego.

Trzecie miejsce to ponownie Kraina Wielkich Jezior z Mrągowem czy żeglarską stolicą Polski: Mikołajkami.

Często odwiedzane są także obszary powiatu iławskiego z Parkiem Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego, w skład którego wchodzi chociażby Jezioro Jeziorak. Wielką „piątkę” mazurską zamyka powiat ełcki z jeziorami Pojezierza Ełckiego tj. Selmęt Wielki, Łaśmiady.

Zobacz także: auta elektryczne obowiązkowo z dźwiękiem - nowe przepisy

REKLAMA

REKLAMA

Najpopularniejsze miejsca na urlop w górach

W przypadku gór nie ma większego zaskoczenia. Liderem w tej kwestii okazał się powiat tatrzański, dokąd prowadzi 21,6 proc. tras spośród wszystkich podróży do terenów górskich. Obszar ten to Tatry i Podhale ze słynnym Zakopanem, Bukowiną Tatrzańską, Kościeliskiem, Poroninem czy Białym Dunajcem.

Z kolei aż 20,6 proc. ruchu na wakacje w góry kieruje do powiatu kłodzkiego w Sudetach z Lądkiem-Zdrój, Bystrzycą Kłodzką czy Kudową-Zdrój.

Nieco mniej tras, ale nadal wysoko w rankingu górskim, prowadzi do powiatu nowotarskiego z malowniczą Kotliną Orawsko-Nowotarską, Pieninami czy Gorcami. Do tego obszaru prowadzi ok. 15 proc. tras.

Popularny wśród polskich turystów jest także powiat żywiecki z Beskidem Śląskim i Kotliną Żywiecką oraz powiat jeleniogórski w Sudetach z Karpaczem i Szklarską Porębą.

Skoro wiadomo jakie kierunki na wakacje są popularne wśród Polaków, to warto sprawdzić czy mieszkańcy największych miast w Polsce mają swoje ulubione miejsca na letni odpoczynek.

Preferencje wakacyjne według miast

Jak kształtuje się ruch wakacyjny z Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Trójmiasta czy Poznania? Czy mieszkańcy tych miast mają określone preferencje dotyczące wakacji?

Tendencje wyjazdowe poszczególnych miast przedstawiają poniższe grafiki. Kolorem czerwonym wyróżniono powiaty, które znalazły się w TOP 3 każdego z regionów: nadmorskiego, górskiego i mazurskiego.

Wyjazdy na wakacje z KrakowaMateriały prasowe
Wyjazdy na wakacje z Krakowa

Wyjazdy na wakacje z WarszawyMateriały prasowe
Wyjazdy na wakacje z Warszawy

Wyjazdy na wakacje z WrocławiaMateriały prasowe
Wyjazdy na wakacje z Wrocławia

Wyjazdy na wakacje z TrójmiastaMateriały prasowe
Wyjazdy na wakacje z Trójmiasta

Wyjazdy na wakacje z PoznaniaMateriały prasowe
Wyjazdy na wakacje z Poznania

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA