Weber F1 – szybszy od Formuły 1!

Za całe zamieszenia odpowiedzialny jest mocno zmodyfikowany silnik Corvetty Z06 (LS7 V8), produkujący 900 koni mechanicznych, zamiast seryjnych 507. Weber F1 waży jedyne 1100 kg, dlatego może się pochwalić niesamowitym, motocyklowym wręcz stosunkiem masy do mocy - każdy koń mechaniczny ma do "udźwignięcia" jedynie 1,22 kg!

LS7 otrzymał nowe wnętrze i dwie sprężarki mechaniczne. Jego maksymalny moment obrotowy to 1050 Nm przy 3900 obr/min. By moc nie szła w gwizdek, F1 posiada stały napęd na obie osie, z tym, że na przednią może iść maksymalnie 36% z niej.

Szwajcarski producent auta - Weber Sportscars - chwali się, że jego pojazd popędzi z prędkością 420 km/h! Tylko na jakiej publicznej drodze można tak szybko pojechać? Ale osiągnięcie F1 prędkości 300 km/h to dziecinna igraszka. Przyspieszenia są zaskakujące!

Do 100 km/h F1 dochodzi w jedyne 2,5 sekundy! 200 km/h pojawia się na prędkościomierzu już po upływie 6,6 s, a 300 km/h - po 16,2 s od momentu wystrzału z miejsca! By wyhamować Webera F1, konstruktorzy zaserwowali mu bardzo wydajny układ hamulcowy, zaopatrzony w 12-tłoczkowe zaciski przy wszystkich kołach!

Na pytanie dlaczego Weber F1 tak wygląda, czyli "nie bardzo", przedstawiciele firmy odpowiadają, że wszystko zostało w nim podporządkowane aerodynamice, bez żadnych kompromisów! I że ich auto jest najszybszym samochodem dopuszczonym do ulicznego ruchu.

Ale, by potwierdzić tę informację, Weber Sportscars musi wykonać certyfikowane testy, tak jak miało to miejsce w przypadku SSC Ultimate Aero, który otrzymał wpis w Księdze Rekordów Guinessa.

Weber F1 kosztuje około 1 miliona euro. Ale czy ktoś będzie chciał tyle zapłacić tylko za same osiągi, bez spektakularnego wyglądu?

Źródło: Weber Sportscar

REKLAMA