REKLAMA

Węzeł Niepołomice na autostradzie A4 otwarty

Węzeł Niepołomice na odcinku autostrady A4 na wschód od Krakowa został dziś rano otwarty dla ruchu. Węzeł łączy autostradę A4 z drogą wojewódzką nr 964.

Węzeł Niepołomice na autostradzie A4 Materiały prasowe
Węzeł Niepołomice na autostradzie A4, źródło: GDDKiA
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 135 400 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Węzeł Niepołomice otwarty dziś rano dla ruchu ułatwi komunikację w rejonie Niepołomic, gdzie swoje magazyny, fabryki i hale przemysłowe ma wielu producentów, nie mówiąc oczywiście o mieszkańcach, którzy nie muszą już nadkładać drogi w drodze do domu.

REKLAMA

Co istotne, nowy węzeł ograniczy ruch tranzytowy z obecnego węzła Targowisko drogą krajową nr 75 do strefy ekonomicznej przez Puszczę Niepołomicką (Obszar Natura 2000) i liczne miejscowości położone przy drodze wojewódzkiej nr 964.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Otwarty dla kierowców węzeł Niepołomice umożliwi również bezpośredni dojazd z autostrady nie tylko do miejscowości bezpośrednio przylegających do autostrady, ale także miejscowości bardziej odległych i mocno zaludnionych. W bliskim rejonie węzła leżą poza tym atrakcyjne turystycznie miasta Wieliczka i Niepołomice, a dalej Gdów, Biskupice, Dobczyce oraz Kłaj. W Wieliczce znajduje się zabytkowa kopalnia soli, w Niepołomicach jest Zamek Królewski, a nieopodal puszcza Niepołomicka.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki węzłowi Niepołomice kierowcy mogą wjechać na autostradę A4 łącznicami węzła i zjechać nimi na drogę wojewódzką nr 964, zarówno od strony Krakowa jak i Tarnowa. Jak czytamy w komunikacie GDDKiA, zakres inwestycji obejmował budowę:

  • węzła w ciągu autostrady A4 dla obsługi wszystkich relacji dla autostrady A4,
  • zjazdów z jezdni autostrady A4 z równoległym pasem wyłączania,
  • wjazdów na jezdnie autostrady A4 z równoległym pasem włączania,
  • jednopasowych łącznic jednokierunkowych dla wszystkich relacji,
  • na drodze wojewódzkiej nr 964 budowę dwóch zespolonych rond jednopasowych.

W ramach inwestycji przełożone zostało również koryto rzeki Podłężanki, uregulowane zostało koryto potoku Zakrzowianka, powstała także sieć oświetlenia węzła drogowego, drogi wojewódzkiej oraz autostrady oraz zbudowano ekrany akustyczne.

GDDKiA informuje, że inwestycja realizowana była na podstawie trójstronnego porozumienia pomiędzy GDDKiA oraz samorządami: wojewódzkim i gminnym. Projekt drogowy został opracowany na zlecenie Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice. Inwestorem była GDDKiA. Koszt budowy wyniósł 48 mln zł, z czego 27,5 mln zł pochodziło z budżetu państwa, a 20,5 mln zł z budżetów samorządów.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA