Wielki powrót Sebastiena Loeba do WRC

W sezonie 2018 szykuje nam się wielki powrót dziewięciokrotnego rajdowego mistrza świata Sebastiena Loeba za kierownicą fabrycznego Citroena C3 WRC.

Citroen C3 WRC i Sebastien Loeb
Citroen C3 WRC i Sebastien Loeb

Citroen ogłosił skład na sezon 2018. Filarem zespołu Citroen Total Abu Dhabi World Rally Team pozostanie Kris Meeke. Miejsce za kierownicą drugiego Citroena C3 WRC, w dziesięciu rundach WRC, zajmie Craig Breen. Trzecim samochodem zespołu w kilku rundach wystartuje Khalid Al Qassimi.

REKLAMA

W trzech rundach Rajdowych Mistrzostw Świata – rajdach Meksyku, Korsyki i Katalonii – będziemy natomiast świadkami wielkiego powrotu Sébastiena Loeba, który wystartuje w barwach Citroena.

Stéphane Lefebvre otrzyma natomiast do dyspozycji Citroena C3 R5, którym rywalizować będzie w serii WRC2.

Sto zwycięstw w rundach zaliczanych do Rajdowych Mistrzostw Świata – taki cel stawia sobie zespół Citroen Total Abu Dhabi WRT przed sezonem 2018. Od tego historycznego rekordu dzielą go jeszcze tylko dwa rajdy, które trzeba wygrać.

REKLAMA

REKLAMA

Citroen C3 WRC
Citroen C3 WRC

To zadanie szefowie zespołu powierzają przede wszystkim swemu pierwszemu kierowcy, licząc też, że zapoczątkuje on w tym sezonie serię kolejnych 100 zwycięstw. 38-letni Kris Meeke udowodnił już, że jest w stanie zwyciężyć w każdej rundzie WRC – od sezonu 2013, czyli od czasu przejścia do Citroena, wygrał pięć rajdów.

W dziesięciu przyszłorocznych rundach WRC zespołowym partnerem Meeke’a będzie Craig Breen. W ubiegłym sezonie, uczestnicząc po raz pierwszy w pełnym programie startów w WRC, Irlandczyk wyróżnił się imponującą regularnością – w sześciu rajdach finiszował na piątym miejscu. 27-letni kierowca jeździ w barwach zespołu Abu Dhabi Total WRT od 2016 r.

Sezon 2018 przyniesie powrót na odcinki specjalne legendarnej załogi Loeb-Elena. Kierowca z Alzacji i jego pilot z Monako zasłynęli zdobyciem dziewięciu tytułów Rajdowych Mistrzów Świata w klasyfikacji indywidualnej (od roku 2004 do 2012), a jednocześnie swoimi 78 zwycięstwami w WRC przyczynili się do zdobycia przez swój zespół ośmiu tytułów RMŚ w klasyfikacji producentów (lata 2003-2005 oraz 2008-2012).

REKLAMA

WRC – Rajd Korsyki
WRC – Rajd Korsyki

Po zakończeniu sezonu WRC 2012 Loeb i Elena wycofali się z regularnych startów w mistrzostwach. W 2013 r. ograniczyli się do udziału w czterech rundach, następnie Loeb pojawił się jeszcze w edycji 2015 Rajdu Monte Carlo.

Obecnie Sébastien Loeb nie ma ciągłego kontaktu z rajdami rangi WRC, niemniej zajmie miejsce za kierownicą Citroena C3 WRC w barwach oficjalnego zespołu, w rajdach Meksyku, Korsyki i Hiszpanii. Będzie to dla niego okazją do zapisania następnych pięknych kart w kronikach tych imprez.

Alzacki kierowca w swoich mistrzowskich latach zwyciężał w nich w sumie 18 razy (sześć razy w Meksyku, cztery na Korsyce i osiem w Hiszpanii). Z kolei dla zespołu udział Loeba będzie okazją do korzystania z jego niezrównanego doświadczenia.

Trzecim Citroenem C3 WRC wystartuje w kilku rajdach Khalid Al Qassimi. Jednocześnie, nowym zadaniem Stéphane’a Lefebvre będzie zapisywanie sukcesów sportowych na koncie nowego Citroena C3 R5 w bardzo konkurencyjnej serii WRC2.

REKLAMA

REKLAMA