REKLAMA

Wodorowa Toyota Mirai dla papieża Franciszka

Toyota Mirai, napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi samochód, to kolejne nietuzinkowe papamobile. Auto zostało przekazane w Japonii papieżowi Franciszkowi.

Toyota Mirai jako papamobile fot. materiały prasowe
Toyota Mirai jako papamobile
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 40 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Napędzaną wodorowymi ogniwami paliwowymi Toyotę Mirai, przerobioną na papamobile, czyli pojazd do przewożenia papieża, wyposażony w miejsce stojące, przekazała papieżowi Franciszkowi Konferencja Episkopatu Japonii.

REKLAMA

Samochód ten służył papieżowi podczas ubiegłorocznej pielgrzymki do Japonii. Episkopat otrzymał go w darze od Toyota Motor Corporation. Co wiemy o tym wyjątkowym modelu?

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Bezemisyjna, wodorowa Toyota Mirai przekazana papieżowi Franciszkowi to jeden z dwóch egzemplarzy tego modelu, wykonanych specjalnie przez Toyota Motor Corporation z okazji pielgrzymki Ojca Świętego do Japonii w listopadzie ubiegłego roku. Oba samochody Toyota przekazała wcześniej Konferencji Episkopatu Japonii.

Wodorowy papamobile to – rzecz jasna – biały samochód, którego dach został zastąpiony fotelem na podwyższeniu oraz specjalnym zadaszeniem, dzięki którym papież jest dobrze widoczny dla pielgrzymów.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Auto ma długość 5,1 metra i wysokość (łącznie z dachem) 2,7 metra. Jego bezemisyjny napęd to układ silnika elektrycznego o mocy 154 KM i zasilającego go zestawu ogniw paliwowych, który generuje prąd w reakcji wodoru z tlenem. Mirai może przejechać co najmniej 500 km na jednym tankowaniu, emitując wyłącznie parę wodną.

Toyota Mirai to pierwszy sedan napędzany wodorem, produkowany seryjnie od 2014 roku. Jego cechy dobrze współgrają z wielką wrażliwością papieża Franciszka na kwestie środowiskowe, które zainspirowały jego encyklikę „Laudato si” w 2015 roku. Papież zawarł w niej apel o ochronę ziemi i wszystkiego, co nas otacza, oraz zmianę stylu życia w celu zachowania naszego „wspólnego domu”.

Biała Toyota Mirai została przekazana papieżowi 7 października w pobliżu Domu Świętej Marty, siedziby Ojca Świętego na terenie Watykanu. Na uroczystości obecny był ks. Domenico Makoto Wada reprezentujący Konferencję Episkopatu Japonii oraz Seiji Okada, ambasador Japonii przy Stolicy Apostolskiej. Toyotę reprezentowali Miguel Fonseca, wiceprezydent Toyota Motor Europe i Mauro Caruccio, CEO Toyota Motor Italia.

 

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA