Wodorowa Toyota Mirai przejechała 80 tys. km

Dwa lata temu londyńska wypożyczalnia samochodów Green Tomato Cars kupiła kilka egzemplarzy Toyoty Mirai. Jeden z nich ma na liczniku już ponad 50 tys. mil (80 tys. km).

Toyota Mirai
Toyota Mirai

W czasie dwuletniej eksploatacji samochód nie sprawiał żadnych problemów technicznych i nie wyemitował żadnych spalin, produkując jedynie parę wodną. Wyprodukował aż 7470 litrów wody, tyle ile pomieściłyby 93 średniej wielkości wanny.

REKLAMA

Mirai to samochód elektryczny, napędzany prądem produkowanym w ogniwach paliwowych w wyniku reakcji wodoru i tlenu. Kierowcą najbardziej zajętego egzemplarza we flocie Green Tomato Cars jest Theo Ellis. Theo miał okazję wozić wielu celebrytów – polityków, dziennikarzy czy gwiazdy show biznesu. Jego klienci są zachwyceni płynną, cichą jazdą samochodem, który nie powiększa londyńskiego smogu.

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Mirai
Toyota Mirai

- Dziennie pokonuję średnio 210 km i wożę po Londynie około 50 pasażerów tygodniowo. To oznacza, że do tej pory miałem 5000 klientów. Mirai nadal jest jak nowy i bardzo przyjemnie się go prowadzi. Świetnie się sprawdza w każdych warunkach drogowych i pogodowych. Tankuje się go bardzo szybko, w mniej niż cztery minuty. Zwykle przejeżdżam około 300 mil na jednym tankowaniu – podsumował Theo Ellis.

Szybkość tankowania Toyoty Mirai kontrastuje z czasem potrzebnym do naładowania baterii samochodu elektrycznego. W ciągu 2 lat przy dystansie 50 tys. mil tankowanie Mirai zajęło łącznie 14 godzin. Gdyby to był samochód elektryczny, żeby przejechać ten sam dystans, musiałby spędzić łącznie przynajmniej 50 dni na ładowaniu, i to tylko w przypadku podłączenia do szybkiej ładowarki o mocy 7 kW.

REKLAMA

Toyota Mirai
Toyota Mirai

Toyota Mirai to jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie samochodów na świecie, jednak jego serwis jest całkiem prosty. Tak naprawdę, w porównaniu do konwencjonalnego samochodu, jest to nieskomplikowana konstrukcja, z mniejszą ilością komponentów do sprawdzenia.

Obsługą Toyoty Mirai Theo Ellisa zajmuje się autoryzowany serwis Currie Motors w Isleworth. Wyszkoleni mechanicy Toyoty obok hamulców, poziomu płynów i opon sprawdzają także system chłodzenia ogniw paliwowych, czujnik wodoru i układ doprowadzający wodór do ogniw.

Zobacz także: nasz test wodorowej Toyoty Mirai w Polsce

Jedyne dodatkowe wyposażenie warsztatu, potrzebne do sprawdzenia samochodu na ogniwa paliwowe, to detektor wodoru i spray z wodorem, który sprawdza poprawność działania czujników w samochodzie. Ostatni przegląd potwierdził, że Mirai firmy Green Tomato Cars jest w doskonałym stanie

REKLAMA

REKLAMA