Wodorowe i8 oraz inne modele na BMW Innovation Days

Podczas wydarzenia BMW Innovation Days bawarski producent zaprezentował kilka modeli z innowacyjnymi rozwiązaniami w dziedzinie napędu. 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Na evencie Innovation Days zorganizowanym przez BMW świat dowiedział się o nowinkach technologicznych, nad którymi obecnie pracuje bawarski producent i które już w niedalekiej przyszłości mają szansę zrewolucjonizować to, co do tej pory napędzało auta z biało-niebieskim śmigłem na masce.

REKLAMA

Najciekawszym autem zaprezentowanym na tej imprezie jest bez wątpienia matowo czarny pojazd napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi, który powstał na bazie BMW i8. Co ciekawe, auto nie jest żadną nowością. To, że widzimy jest po raz pierwszy jest efektem trudu jaki BMW włożyło, by zachować auto w tajemnicy. Auto, które powstało już 3 lata temu służyło koncernowi do badań nad rozwojem wodorowych ogniw paliwowych, które choć wciąż odległe, mówi się, że są przyszłością branży motoryzacyjnej. Z takiego samego napędu korzysta prototyp zbudowany na bazie BMW Serii 5 GT. 

Bardziej przyziemnymi autami, których technologia wcześniej zagości na naszych drogach, są zaprezentowane prototypy hybrydowego BMW serii 2 Active Tourer oraz seria 1 z bezpośrednim wtryskiem wody. Zaczynając od hybrydowej serii 2 typu plug-in trzeba wspomnieć, że do jej napędu służą aż 3 silniki. Podstawową jednostką jest 1,5-litrowy silnik benzynowy Twin Turbo o mocy 136 KM. Jak to bywa w zespołach hybrydowych, wspomaga go silnik elektryczny produkujący dodatkowe 88 KM. Jakby tego było mało, na przedniej osi zamontowany jest generator, który w odpowiednich momentach zaoferuje kierowcy dodatkowe 20KM. Producent nie podaje kiedy dokładnie Seria 2 Active Tourer w takiej wersji pokaże się w salonach.  Wiemy natomiast, że pierwsza „setka” w 6,5 s przy spalaniu 2 litrów na każde 100 km to świetny wynik! 

Jeśli chodzi o bezpośredni wtrysk wody w kolektorze dolotowym, który zamontowano w BWM Serii 1, to nie jest w 100% nowością. To rozwiązanie mające na celu zwiększenie osiągów i jednoczesne zmniejszenie apetytu na paliwo zastosowano już w BMW M4 pełniącym rolę safety cara podczas wyścigów MotoGP. 

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA