World Car o the Year – kto, co i kiedy?

Cadillac CTS-V
3. Miejsce dla Cadillaca (91 punktów)

W dniach 7-16.01.2009 odbędzie się pierwsza runda głosowania, w wyniku której powstanie lista półfinałowa: po 10 kandydatów do każdej nagrody. Listy kandydatów do tytułów w pozostałych dwóch kategoriach - Światowy "Zielony" Samochód Roku 2009 oraz Samochodowy Design Roku 2009 - zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

W wyborach World Car Of The Year (WCOTY) biorą udział dziennikarze motoryzacyjni z Azji, Europy i Ameryki Północnej zrzeszeni w komitecie, ustalającym poszczególne kategorie konkursu i oceniającym zakwalifikowane do nich modele samochodów.

Jak przebiega głosowanie?

- czerwiec-lipiec - tworzona jest lista aut, które przystąpią do konkursu,

- sierpień-listopad - jurorzy oceniają i testują wybrane samochody w czasie testów drogowych,

- listopad-grudzień - pierwsza, półfinałowa runda głosowań,

- styczeń - finał głosowania w poszczególnych kategoriach,

- kwiecień - oficjalne ogłoszenie zwycięzcy w czasie targów New York International Auto Show.

Samochody biorące udział w konkursie muszą być dostępne w salonach sprzedaży w minimum 5 krajach na dwóch kontynentach. Jurorzy określają 20 różnych parametrów, które zostaną przetestowane i ocenione (od wyglądu nadwozia, po osiągi i bezpieczeństwo).

Każde z aut jest oceniane w skali od 1 do 10 punktów według określonych wcześniej Subiektywnych Standardów Oceny (Subjective Rating Scale). Pierwsza runda ocen kończy się wyborem 10 aut finałowych; druga runda określa zwycięzców.

Tytuł WCOTY jest przyznawany w trzech kategoriach (w linku znajduje się lista aut):

1. World Car of the Year

2. World Performance Car

3. World Green Car (w późniejszym terminie)

4. World Car Design of the Year.

Kim są jurorzy?

W skład komisji oceniającej wchodzi 50 dziennikarzy motoryzacyjnych, reprezentujących wszystkie zakątki świata, od Argentyny, Australii, Chin, Indii, Japonii, Korei, Malezji, Nowej Zelandii, aż po Francję, Niemcy, Polskę, Wielką Brytanię i Rosję.

Dziennikarze zasiadający w komisji jurorów, muszą spełnić określone warunki. Muszą na przykład, w swoich krajach, regularnie zajmować się testami drogowymi aut, stanowiącymi nieodzowny element ich dziennikarskiego fachu.

W tym roku w komisji oceniającej auta do tytułu WCOTY, Polskę reprezentowali: Maciej Pertyński - dziennikarz pracujący w wydawnictwie Bauer oraz Robert Przybylski, pracujący w Rzeczpospolitej.

Źródło: Mototarget

Zobacz również:
REKLAMA